NYHETER 2023-11-10 KL. 14:15

Banarbete i Kungsbacka - buss ersätter tåg

Av Magnus Vasell

Under helgen kommer bussar att ersätta tåg på grund av banarbete i Göteborg och Kungsbacka. Resenärer hos både Hallandstrafiken och Västtrafik kommer att påverkas.

Banarbete i Kungsbacka - buss ersätter tåg
Tågtrafiken påverkas av banarbeten under helgen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Från klockan 20.00 fredag kväll kommer Trafikverket utföra banarbeten fram till och med söndag morgon. Flera tågavgångar på sträckan mellan Göteborg och Kungsbacka kommer ersättas med buss.

– Vårt bästa tips är att söka upp sin resa i vår reseplanerare på Hallandstrafiken.se eller via vår app. Speciellt om man ska resa tidigt eller sent på dagen, säger Peter Gyllander, avdelningschef för informationsenheten på Hallandstrafiken.

Ersättningarna gäller främst morgon- och kvällstid. De flesta bussar kommer följa ordinarie avgångstid, men några kommer avgå tidigare för att hinna till anslutande tåg.

– Man får vara beredd på att resan kommer ta längre tid, säger Peter Gyllander.

Bussarna i Göteborg kommer avgå från Nils Ericson Terminalen. Kundvärdar från Västtrafik kommer vara på plats för att kunna svara på frågor.

Västtågen med avgång i Kungsbacka kommer få Liseberg som slutstation istället för Göteborg centralstation. Det beror på ett arbete i Olskroken som är kopplat till Västlänken.



Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik
KULTUR & NÖJE 2026-01-29 KL. 20:45
Premium

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik

"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-31 KL. 15:26
Populärt att byta frön på Fyren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!