Klik venligst
NYHETER 2024-08-09 KL. 15:56

Badvattnet mäts för sista gången

Av Christina Wagner

Badsäsongen går mot sitt slut och på fredagen kom resultatet av sista vattenproverna som Kungsbacka kommun gör för i år. En avrådan från bad har tillkommit och gäller Särö västerskog.

Badvattnet mäts för sista gången
Arkivfoto: Malin Söderlind

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Proverna togs 6 augusti. Sedan tidigare avråder kommunen från bad i Lerkil, Sörvik (Vita sand), Rågelund och Tjolöholm. Avrådan från bad gäller under hela säsongen.

– Alla badplatser utom en fick tjänliga resultat vid sista badvattenprovet. Badplatsen Särö Västerskog - Snäckestrand fick resultatet otjänligt på intestinala enterokocker och tjänligt med anmärkning på e.coli. Vi tog omprov igår den 8 augusti i Särö och väntas få svar på måndag nästa vecka kring det resultatet, säger Annelie Lindgren miljö- och hälsoskyddsinspektör, i ett pressmeddelande.

Ytterligare ett omprov i Särö ska tas 12 augusti.

På badplatsernas informationstavlor hittar du också information om badvatten och om vi avråder för bad av någon anledning.



Klik venligst
Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka
NYHETER 2026-10-19 KL. 12:45
Premium

Kommunanställd fick sy nio stygn efter blodig olycka

Nu anmäls händelsen

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-10-19 KL. 10:21
Premium

Sporthelgen i korthet

Stopp i tågtrafiken
NYHETER 2026-10-19 KL. 10:15

Stopp i tågtrafiken

Vann efter att coacherna väckt laget
SPORT 2026-10-18 KL. 14:58
Premium

Vann efter att coacherna väckt laget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.