Badlagret stänger sin butik i Kungsbacka. Ägarna kommer i stället att sätta fullt fokus på sin butik i Halmstad.
Badlagret har sin butik på Magasinsgatan, ett par kvarter från Hede Fashion Outlet. Men nu är det utförsäljning som gäller och därefter kommer butiken att stängas.
– Med bakgrund i den rådande konjunkturen och en minskad konsumentköpkraft har vi efter noga övervägande beslutat att stänga vår butik Badlagret i Kungsbacka. Vi har gjort allt vi kan för att behålla vår personal och hålla butiken öppen, men tyvärr har de rådande omständigheterna gjort det omöjligt för oss att upprätthålla nuvarande drift, kommenterar Eva Östergren, marknads- och digitaliseringschef på Badlagret/Hafa Brand Group AB.
Två personer påverkas när butiken stängs.
– Vi är tacksamma för våra engagerade anställda och erbjuder fullt stöd under denna övergång, menar Östergren.
Men allt är inte negativt för företaget som har fokus på möbler, duschväggar och annat till badrummet.
– Samtidigt satsar vi nu fullt ut på vår butik Hafa Factory Store & Outlet i Halmstad och hälsar nya och gamla kunder dit.
Nästan en miljon kronor – så mycket kostar Kungsbackas nya skulptur
14-åringen överklagade tingsrättens beslut
Rune, Katarina och Anita är cykelpiloter i GoKungsbacka
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.