NYHETER 2022-07-20 KL. 11:27

Avrådan från bad efter avloppsutsläpp

Av Ronny Karlsson

Ett utsläpp av avloppsvatten har skett vid Hopphallsviken. Nu avråder kommunen från att bada där.

Avrådan från bad efter avloppsutsläpp
Kommumen avråder från bad vid en av badplatserna i Kungsbacka. Foto: Pixabay.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var efter att en sten fastnat i en pump som det gjordes ett nödutsläpp av avloppsvatten vid anläggningen vid Rödeviksvägen under tisdagen. Vattnet rinner ut vid Hopphallsviken norr om Smarholmen
Nu avråder kommunen från att bada där.
- Nödutsläppet från stationen åtgärdades direkt på eftermiddagen av driftpersonalen och nu fungerar stationen som vanligt igen. Vi tar nya prover vid Hopphallsviken för att kontrollera badvattenkvaliteten och kommer uppdatera informationen så fort vi har mer information, säger Tobias Engström, miljö och hälsoskyddsinspektör.
Resultatet från de nya proverna förväntas komma under nästa vecka.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

Vänskapen viktig – Jonathan kämpar mot psykisk ohälsa

En vän kan betyda mycket. Kanske till och med skillnaden mellan liv och död. Stödet från vännen Linnea Nilsson har betytt väldigt mycket för 32-årige Jonathan Georgy i hans kamp mot psykisk ohälsa.