Trodde du att våren var på gång? Glöm det.
På tisdag morgon kan det komma snö i de norra delarna av Halland som ställer till det i trafiken.
För många känns nog vädret 1 april som ett skämt.
Soligt och varmt på dagen för att sedan övergå till blött och kallt under kvällen och natten.
– Det är ett lågtryck på väg in söderifrån som kan ge en hel del regn i Kungsbackaområdet under måndagskvällen, säger Sofia Söderberg, meteorolog på SMHI.
SMHI gick på måndagen ut med en gul varning (den lindrigaste) för snöfall i de mellersta och norra delarna av Götaland från tisdag morgon, bland annat finns risk för att det kan bli snö i Göteborgsområdet. Snöfallet kan tidvis vara ymnigt.
–Den gula varningen gäller inte Halland – men man kan inte utesluta att det kommer snö i de norra delarna under morgontimmarna, säger Sofia Söderberg.
Vinterdäcken kan alltså vara bra att ha på – speciellt eftersom kall luft är på väg under senare delen av tisdagen och natt mot onsdag.
– Är det då blött på vägarna så kan det bli halt, varnar Sofia Söderberg.
ANNONS
Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan
”Stick i stäv med ökade satsningar”
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.



