Trodde du att våren var på gång? Glöm det.
På tisdag morgon kan det komma snö i de norra delarna av Halland som ställer till det i trafiken.
För många känns nog vädret 1 april som ett skämt.
Soligt och varmt på dagen för att sedan övergå till blött och kallt under kvällen och natten.
– Det är ett lågtryck på väg in söderifrån som kan ge en hel del regn i Kungsbackaområdet under måndagskvällen, säger Sofia Söderberg, meteorolog på SMHI.
SMHI gick på måndagen ut med en gul varning (den lindrigaste) för snöfall i de mellersta och norra delarna av Götaland från tisdag morgon, bland annat finns risk för att det kan bli snö i Göteborgsområdet. Snöfallet kan tidvis vara ymnigt.
–Den gula varningen gäller inte Halland – men man kan inte utesluta att det kommer snö i de norra delarna under morgontimmarna, säger Sofia Söderberg.
Vinterdäcken kan alltså vara bra att ha på – speciellt eftersom kall luft är på väg under senare delen av tisdagen och natt mot onsdag.
– Är det då blött på vägarna så kan det bli halt, varnar Sofia Söderberg.
ANNONS
Det ska du tänka på när du skaffar valp
376 raser att välja bland – viktigt att hitta rätt
Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.




