Klik venligst
NYHETER 2023-03-22 KL. 11:11

Ännu en klass från Kungsbacka vidare i radiotävlingen

Av Anton Lorentzson

På onsdagen var det Kollaskolan 5A:s tur att ta sig an sin kvartsfinal i P4:s tävling Vi i Femman. För motståndet stod Östergårdsskolan från Halmstad och det blev en rafflande tillställning.

Ännu en klass från Kungsbacka vidare i radiotävlingen
Filip och Molly tog hem segern för Kollaskolan. Foto: Privat.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klass 5A på Kollaskolan, som representerades av Molly och Filip, drog ifrån med två poäng redan efter den andra frågan. När halva programmet hade gått ledde man med 12–10.

Avståndet på två poäng stod sig sedan i ett par frågor och det var jämnt mellan klasserna. Östergårdsskolan kom ikapp till 21–21 efter att ha svarat rätt på vad den småländska upprorsmakaren på Gustav Vasas tid hette (Nils Dacke). Inför det sista avgörande momentet, Stegen, var det alltså helt jämnt.

I Stegen var kategorin en himlakropp. Kollaskolan skrek ut redan på åtta poäng och skrev ner sitt svar. Östergårdsskolan svarade på fyra poäng. Svaret var solen, vilket båda lagen svarade. Kollaskolan vann med andra ord den tredje kvartsfinalen med 29–25.

I morgondagens sista kvartsfinal möts IES 5C och Särö skola 5B, vilket innebär att alla lag i semifinalerna kommer vara från Kungsbacka kommun. Det i sin tur betyder att vinnarna av Vi i Femman i Halland kommer från kommunen. De tre klasserna i Sverige som har de bästa resultaten i de lokala finalerna går sedan vidare till den stora riksfinalen som sänds både i SVT och i P4.



Klik venligst
Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan
KULTUR & NÖJE 2026-09-29 KL. 21:00
Premium

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

"Tror väldigt mycket på att säga ja"

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas
NYHETER 2026-09-29 KL. 12:30
Premium

Sjukdomen slår mot bina – hela samhällen måste avlivas

"Vi påverkas mycket av det"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-10-01 KL. 07:46
Boende blev slagen med metallpinne
Premium | NYHETER 2026-09-30 KL. 17:00
Så blir morgondagens väder

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.