NYHETER 2022-01-04 KL. 15:59

Anmälningar om misshandel efter bråk på apotek

Av Julia Sandsten Vikberg

Ett bråk som uppstod mellan en kund och personal på ett apotek i Kungsbacka slutade i anmälningar om misshandel och skadegörelse. Orsaken var en uppbruten plombering till en ansiktskräm.

Anmälningar om misshandel efter bråk på apotek
Foto: Arkivbild Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 18.30-tiden på måndagskvällen larmades polisen till ett apotek i Kungsbacka. Ett bråk hade uppstått mellan en kund och en som jobbade på apoteket.
– Någon hade brutit plomberingen till en ansiktskräm så de har gruffat lite där, säger Carl-Rickard Blom, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.
De som bråkade var två mån, en i 20-årsåldern och den andra i 25-årsåldern. De har båda anmält varandra för misshandel.
– Den ena har anmält skadegörelse och ringa misshandel. Den andra påstår att den andre har tagit stryptag och knuffat honom så där är det också en anmälan om misshandel, säger Carl-Rickard Blom.


Från planta till företag – Mikaels heta hobby
NYHETER 2025-12-07 KL. 12:00
Premium

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Chilisåser ger maten ett lyft

TV-klipp och nyheter

Lösspringande hund på E6
2025-12-07 KL. 11:50

Lösspringande hund på E6

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 09:26
Sexuellt ofredande på krog
Premium | SPORT 2025-12-06 KL. 16:02
BILDEXTRA från Särösmashen
Premium | KRÖNIKOR 2025-12-06 KL. 13:00
Krönika: Årets julklapp

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.