NYHETER 2023-11-01 KL. 12:45

Ändrad detaljplan ska öppna för ny kärnkraft

Av Ronny Karlsson

Vattenfall vänder sig till Varbergs kommun för att få till en ny detaljplan för området vid Ringhals. Målet är att kunna bygga nya reaktorer för kärnkraft.

Ändrad detaljplan ska öppna för ny kärnkraft
Desirée Comstedt på Vattenfall vill se en ny detaljplan för Väröhalvön. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vattenfall planerar att väster om det befintliga kärnkraftverket vid Ringhals uppföra en ny kärnkraftsanläggning på Väröhalvön. Målet är att där ta nya reaktorer i drift under tidigt 2030-tal.

Som ett led i planerna har Vattenfall under hösten inlett en process för att köpa fastigheter i det aktuella området. Nu vill man också se en ny detaljplan för området.

– För att kunna bygga nya reaktorer på Väröhalvön behöver en ny detaljplan upprättas. Vattenfall ansöker därför om planbesked hos Varbergs kommun för upprättande av en sådan detaljplan, säger Desirée Comstedt, projekt- och utvecklingsansvarig för kärnkraft inom Vattenfall, i ett pressmeddelande.

Sedan i våras pågår arbetet för en miljökonsekvensbeskrivning, vilket bland annat innebär fältstudier och markundersökningar i området väster om Ringhals. En process med förfrågningar till reaktorleverantörer pågår sedan i somras.

- Förstudien om förutsättningarna för att bygga ny kärnkraft på Väröhalvön beräknas vara klar i slutet av 2023 och är en del i våra beslutsunderlag för kommande tillståndsansökningar hos Strålsäkerhetsmyndigheten och Mark- och miljödomstolen för att bygga nya kärnkraftreaktorer, säger Comstedt.



Karriären kan vara över efter oväntade skadan
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 18:00
Premium

Karriären kan vara över efter oväntade skadan

✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-06-15 KL. 10:57
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-15 KL. 16:00
10 år sedan: Skumdisko och hundkalas
Premium | SPORT 2026-06-15 KL. 13:30
Talangerna är redo för EM: "Spännande"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.