NYHETER 2021-09-23 KL. 15:00

Allt färre lever på a-kassa

147 miljoner kronor. Så mycket betalade landets a-kassor ut till de 4 951 hallänningar som gick arbetslösa under årets andra kvartal. Det innebär att antalet länsbor som lever på a-kassa minskat med 16 procent jämfört med årets första kvartal.

Allt färre lever på a-kassa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är andra kvartalet i rad, som antalet a-kasseberoende minskar i Halland. Allt enligt färsk statistik från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen som sammanställts av organisationen Sveriges a-kassor.

Kraftig minskning


I absoluta tal innebär minskningen att antalet a-kasseberoende hallänningar minskat med 1 100 personer sedan den värsta pandemiperioden, oktober – december 2020.

Tomas Eriksson, kanslichef på Sveriges a-kassor, gläds åt utvecklingen.

Sju av tio anslutna


– Coronapandemin har blixtbelyst a-kassans betydelse för ett tryggt arbetsliv. Under 2020 ökade antalet personer med ersättning från a-kassan kraftigt. Att siffrorna nu sjunker är positivt, även om vi fortfarande är långt ifrån situationen före pandemin, säger han i ett pressmeddelande.

– A-kassan är ett fundament för tryggheten på den svenska arbetsmarknaden. Den osäkerhet som pandemin förde med sig innebar att många för första gången anslöt sig till a-kassan. Idag är sju av tio på arbetsmarknaden medlemmar i en a-kassa och försäkrar på så sätt sin lön, fortsätter han.

Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.