Klik venligst
NYHETER 2021-09-23 KL. 15:00

Allt färre lever på a-kassa

147 miljoner kronor. Så mycket betalade landets a-kassor ut till de 4 951 hallänningar som gick arbetslösa under årets andra kvartal. Det innebär att antalet länsbor som lever på a-kassa minskat med 16 procent jämfört med årets första kvartal.

Allt färre lever på a-kassa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är andra kvartalet i rad, som antalet a-kasseberoende minskar i Halland. Allt enligt färsk statistik från Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen som sammanställts av organisationen Sveriges a-kassor.

Kraftig minskning


I absoluta tal innebär minskningen att antalet a-kasseberoende hallänningar minskat med 1 100 personer sedan den värsta pandemiperioden, oktober – december 2020.

Tomas Eriksson, kanslichef på Sveriges a-kassor, gläds åt utvecklingen.

Sju av tio anslutna


– Coronapandemin har blixtbelyst a-kassans betydelse för ett tryggt arbetsliv. Under 2020 ökade antalet personer med ersättning från a-kassan kraftigt. Att siffrorna nu sjunker är positivt, även om vi fortfarande är långt ifrån situationen före pandemin, säger han i ett pressmeddelande.

– A-kassan är ett fundament för tryggheten på den svenska arbetsmarknaden. Den osäkerhet som pandemin förde med sig innebar att många för första gången anslöt sig till a-kassan. Idag är sju av tio på arbetsmarknaden medlemmar i en a-kassa och försäkrar på så sätt sin lön, fortsätter han.

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka
NYHETER 2026-04-21 KL. 13:15
Premium

Nära fördubbling av ärenden med unga i Kungsbacka

729 anmälningar till socialtjänsten i fjol

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden
NYHETER 2026-04-21 KL. 12:35
Premium

Nya teamet ska bidra till färre tunga ärenden

Ska sänka tröskeln för att kontakta socialtjänst

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien
NYHETER 2026-04-20 KL. 20:00
Premium

Doldisen från Kullavik gör succé som advokat i tv-serien

✔ Framgångsfaktorn ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-04-21 KL. 21:54
TV: Vänstersexan sågade insatsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.