NYHETER 2024-09-27 KL. 12:36

Akut vattenläcka skapade långa köer i Hede

Av Johanna Simonsson

En vattenläcka på Kungsparksvägen gör att det är begränsad framkomlighet och på fredagsförmiddagen skapades långa köer.

Akut vattenläcka skapade långa köer i Hede
Kungsparksvägen är avstängd efter en vattenläcka. Foto: Stefan Pettersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vattenläckan upptäcktes på torsdagseftermiddagen och kommunen har sedan dess arbetat med att åtgärda problemet, berättar Roland Jansson, trafiksamordnare på Kungsbacka kommun.

– Jag vet inte omfattningen av skadan i nuläget. Det är svårt att veta innan de öppnat upp marken, men när det är rör som går sönder och det sprutar vatten så kan ju det spola bort mycket, säger han.

Det är Kungsparksvägen som går vid butikerna Hede Fashion Outlet, Jysk, Adidas och Burger King som drabbats av vattenläckan. Den vägen in mot Hede är avstängd och det bildades långa köer från E6 och Varla under fredagsförmiddagen.

– Det är när man ska svänga ut vid Arendalsleden och ta sig ut på motorvägen som det är problem, säger trafiksamordnaren.

Tidigare på fredagen var prognosen att problemet inte skulle vara åtgärdat förrän på måndag, men under fredagseftermiddagen trodde Roland Jansson att det kunde lösas fortare.

– De har hittat läckan och håller på att arbeta med att åtgärda det. Förhoppningen är att det ska vara körbart igen under fredagskvällen, men det kan vara något smalare körfält. De gör allt de kan för att minska trafikpåverkan under helgen.

– Det kommer vara fortsatt problem under helgen, men vi gör vad vi kan för att minimera trafikpåverkan, säger han.

Roland Jansson, trafiksamordnare på Kungsbacka kommun, berättar att en vattenläcka på Kungsparksvägen skapar begränsad framkomlighet i trafiken. Arkivfoto: John Skoglund



Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären
BANDY 2025-11-18 KL. 19:15
Premium

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären

• Varför han blev sist kvar • Oron för att sluta • Sjöaremossens betydelse

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter
NYHETER 2025-11-18 KL. 18:30
Premium

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter

Årets vintercyklister fick dubbdäck och cykelväst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.