Klik venligst
NYHETER 2023-02-24 KL. 11:00

Återvinning gäller när Facklan rivs

Av Christina Forlin

Rivningen av Facklan går enligt plan, och bit för bit plockas byggnaden ner.
– Så mycket som möjligt ska gå till återbruk och återvinning, säger Malin Bergsten, projektledare på fastighetsbolaget Aranäs.

Återvinning gäller när Facklan rivs
Bit för bit. Det är CS Riv och håltagning som utför rivningen av Facklan. ”De är jätteduktiga, och vet hur man ska ta hand om allt byggmaterial”, säger Malin Bergsten, projektledare på fastighetsbolaget Aranäs. Foto: Christina Forlin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Facklan är ett hus med många olika byggstenar i sig. Där har bland annat varit post, bio, restaurang och utbildningslokaler vilket innebär en mängd ombyggnader med diverse material.
– Innan vi börjar riva gör vi en miljöinventering och går igenom vad det finns för material i byggnaden, säger Malin Bergsten.
– Vi gör sedan en plan på hur vi ska gå till väga med hänsyn till vad som finns och vad man ska ta hand om.
Enligt henne ställs det allt högre krav på företag vad gäller återanvändning och sortering. Plåt, gips, mineralull, metaller och fasad exempelvis ska läggas var för sig.
– Avfallsförordningen styr. Det är krav uppifrån att vi ska sortera och se till att så mycket som möjligt återanvänds, säger hon.

Gått igenom
Innan den så kallade ”tungrivningen” började för några veckor sedan hade Aranäs redan tagit hand om en hel del invändigt.
– Det var bland annat gips, ventilationskanaler och armaturer, säger Malin Bergsten.
– Vi hade även sanerat från asbest och tittat på om det fanns dörrar eller annan inredning som kunde gå direkt till återbruk.
Hållbarhetsarbetet genomsyrar hela samhället mer och mer och inte minst viktigt är det för byggbranschen enligt Malin Bergsten.
– Vi hanterar stora volymer så det är mycket att vinna på om vi är bra på återvinning. Det är högt fokus på hållbarhetsfrågan.

Håller tidsplan
Rivningen av Facklan går enligt plan och beräknas hålla på till slutet av vecka 14.
Miljön är känslig att riva i, nära torget kyrkan, bostäder och verksamheter.
– Man kan inte röja runt, säger Malin Bergsten.
– Det är också trångt, och man måste anpassa transporterna så att de inte stör.



Den gamla fasaden blir synlig.





Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Varningen: Risk för blixthalka i Halland
2026-10-16 KL. 13:11
Premium

Varningen: Risk för blixthalka i Halland

160 småhus planeras i populärt skogsområde
2026-10-16 KL. 11:45
Premium

160 småhus planeras i populärt skogsområde

Nu får invånarna tycka till

Stor enkät inför FBK:s premiär:
2026-10-16 KL. 08:30
Premium

Stor enkät inför FBK:s premiär: "Jag får panik"

✔ De åker ur✔ De får kvala ✔ Han är Frillesås viktigaste spelare

BANDY 2026-10-15 KL. 21:08
Premium

"Matte" i heta stolen: Tycker till om tio spretiga ämnen

✔ Den infekterade övergången ✔ Profilens oväntade tystnad ✔ Vem han inte vill se som domare

Maskerade ungdomar trakasserar äldre i Onsala
NYHETER 2026-10-15 KL. 07:00
Premium

Maskerade ungdomar trakasserar äldre i Onsala

En av de boende: ”Det är så fegt”

Succékomikern gör humor av klimakteriet
NYHETER 2026-10-14 KL. 19:30
Premium

Succékomikern gör humor av klimakteriet

"Så trött på att man måste låtsas"

Nu har hösten nått Kungsbacka
NYHETER 2026-10-14 KL. 16:08
Premium

Nu har hösten nått Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.