NYHETER 2023-02-05 KL. 10:00

Åtal väntar för vådlig bilfärd

Av Ronny Karlsson

Färden gick bland annat i mötande körfält, flera gånger var det nära en kollision innan bilen hamnade i ett dike. Nu åtalas en man från Kungsbacka för den vådliga färden.

Åtal väntar för vådlig bilfärd
En man från Kungsbacka åtalas för grovt rattfylleri efter en vådlig bilfärd. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i juli i fjol som en man i 35-årsåldern körde bil med alldeles för mycket alkohol i kroppen. På Hällingsjövägen hamnade bilen i körfältet som är avsett för mötande trafik och flera gånger var han nära att krocka. Färden avslutades med att mannen körde ner i diket.
Polis kallades till platsen och vid den efterföljande nykterhetskontrollen konstaterades att mannen hade 0.94 promille alkohol i blodet.
Nu åtalas mannen för grovt rattfylleri och han har erkänt brottet.
Samma man åtalas också för ringa narkotikabrott, då han i november vid en kontroll hade 0,46 gram kokain på sig. Även det brottet har mannen erkänt.

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais
FOTBOLL 2026-04-29 KL. 17:26
Premium

Möt Adam Fogelblad i nya rollen i Gais

✔ Första tiden ✔ Vad han lockades av ✔ Varför han inte ville ha en heltidstjänst

Mässa för ett tryggare Hålabäck
NYHETER 2026-04-28 KL. 21:00
Premium

Mässa för ett tryggare Hålabäck

Klart: Veteranen har bestämt sig
BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Premium

Klart: Veteranen har bestämt sig

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.