NYHETER 2023-02-05 KL. 10:00

Åtal väntar för vådlig bilfärd

Av Ronny Karlsson

Färden gick bland annat i mötande körfält, flera gånger var det nära en kollision innan bilen hamnade i ett dike. Nu åtalas en man från Kungsbacka för den vådliga färden.

Åtal väntar för vådlig bilfärd
En man från Kungsbacka åtalas för grovt rattfylleri efter en vådlig bilfärd. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i juli i fjol som en man i 35-årsåldern körde bil med alldeles för mycket alkohol i kroppen. På Hällingsjövägen hamnade bilen i körfältet som är avsett för mötande trafik och flera gånger var han nära att krocka. Färden avslutades med att mannen körde ner i diket.
Polis kallades till platsen och vid den efterföljande nykterhetskontrollen konstaterades att mannen hade 0.94 promille alkohol i blodet.
Nu åtalas mannen för grovt rattfylleri och han har erkänt brottet.
Samma man åtalas också för ringa narkotikabrott, då han i november vid en kontroll hade 0,46 gram kokain på sig. Även det brottet har mannen erkänt.

TV-klipp och nyheter

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.