NYHETER 2021-09-15 KL. 16:25

90-åring utsatt för bedrägeri i Åsa

Under förmiddagen utsattes en kvinna i 90-årsåldern för åldringsbrott i Åsa.

90-åring utsatt för bedrägeri i Åsa

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



En kvinna i 90-årsåldern boende i Åsa blev strax före lunch utsatt för åldringsbrott. En man ska ha ringt kvinnan och uppgett att han är från kommunen och ska göra ett besök hos henne. Kort därefter ringer två män på kvinnans dörr varpå hon släpper in dem i sin bostad.

De två männen fick med sig ett bankomatkort från kvinnans bostad och lämnar platsen. Det är ännu oklart om det har försvunnit något mer från bostaden.

När polisen kommer till platsen skrivs en anmälan om bedrägeri.

Eventuellt har de två männen sedan fortsatt sin stöldturné. Vid 14-tiden larmade en kvinna i 90-årsåldern polisen när hon upptäckte att sin plånbok var försvunnen efter besök av två män. Männen har knackat på kvinnans bostad i Bua och uppgett att de ska kontrollera en vattenläcka. Väl inne i bostaden försvinner männen in i olika rum varpå kvinnan blir misstänksam och larmar polis.

Även i Bua är det oklart om något mer än plånboken är stulet. När polisen kom till platsen säkrade de en del spår och skrev en anmälan om grov stöld.

Klart: Veteranen har bestämt sig
BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Premium

Klart: Veteranen har bestämt sig

Stor intervju med tränaren som tackar för sig
HANDBOLL 2026-04-27 KL. 19:45
Premium

Stor intervju med tränaren som tackar för sig

✔ Tiden i Aranäs ✔ Den udda sitsen ✔ Vad han tycker om 3–3-försvaret

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-28 KL. 21:00
Mässa för ett tryggare Hålabäck
Premium | BANDY 2026-04-28 KL. 19:02
Klart: Veteranen har bestämt sig

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.