NYHETER 2023-10-26 KL. 14:11

600 stoppades av polis – ingen blåste positivt

Av John Skoglund

Under onsdagen tog polisen 600 utandningsprov i Kungsbacka kommun – inget var positivt. Det skrevs 70 böter på bland annat fortkörning, inget bilbälte och slarv med mobiltelefon.

600 stoppades av polis – ingen blåste positivt
Polisen genomförde många kontroller i Kungsbacka kommun under onsdagen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Polisen hade en större insats med många poliser på flertalet platser under dagen. Poliser på plats berättade att de stundtals selekterar ut vilka de vill stoppa genom att titta in i bilarna innan de tar beslut vilka bilar de ska stoppa.

– I den här insatsen hittades inget som är grövre brottslighet typ, säger Johanna Wernersson, stationsbefäl i Kungsbacka.

Under insatsen som varade mellan morgon och eftermiddag stoppades 600 bilar för att kontrollera nykterhet och inget utandningsprov var positivt.

– Det är väldigt bra, det tyder på att de flesta sköter sig.

Under dagen skrev polisen ut 70 böter.

– Topp tre var hög hastighet, inget bilbälte och handhållen mobiltelefon, säger Johanna Wernersson.

Förlorade någon sitt körkort på grund av för hög hastighet?

– Nej, inte vad jag kan se.

Skippar man att ta på sig bilbältet kostar det 1 500 kronor och skulle det vara någon som är yngre än femton år är bötesbeloppet 2 500 kronor. Då är det även föraren som har föraransvar och får betala böterna.

När det gäller att ha en handhållen mobiltelefon är bötesbeloppet 1 500 kronor om du nu inte kör mopedklass 2, då är det endast 1 000 kronor i böter.

Under onsdagens insats bötfälldes trafikanter för bland annat osäkrad last och att ha framfört fordon med körförbud. Det genomfördes även kontroll av taxibilar men där skrevs inga böter.



Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.