NYHETER 2022-08-03 KL. 11:55

20-åring häktad för knarksmuggling

Av Christina Nordwall

En ung kvinna från Onsala sitter häktad i Göteborg misstänkt för grov narkotikasmuggling.

20-åring häktad för knarksmuggling
foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Flera personer misstänks vara inblandade i smugglingen som enligt häktningsframställan ska ha skett vid flera tillfällen.
Kvinnan som är i 20-årsåldern ska enligt åklagaren ha begått brotten vid fyra tillfällen i juni och juli i år. De ska ha begåtts bland annat i Kungsbacka.

Restriktioner
Kvinnan sitter häktad med restriktioner vilket bland annat innebär att hon inte får ta emot besök, försändelser eller ha någon elektronisk kommunikation.
Åklagaren har fram till den 12 augusti på sig att väcka åtal.




Rattfull omhändertogs av polis
BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Premium

Rattfull omhändertogs av polis

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.