En andra person begärs häktad för inblandning i skottlossningen på Rosengatan i Kungsbacka i augusti. Det handlar om en 18-årig man som misstänks för medhjälp för försök till mord.
Kungsbacka-Posten var först med att berätta om att 18-åringen nu begärs häktad av åklagare. Han misstänks för att ha hjälpt till i samband med den skottlossning som ägde rum på Rosengatan natten mellan 20 och 21 augusti.
Sedan tidigare sitter en tonåring häktad för försök till mord och grovt vapenbrott.
Skjutningen ska ha skett vid midnatt den aktuella natten, och polisen trodde dagen efter dådet att en eller flera personer var gärningsmän.
Ingen person skadades i samband med skjutningen.
Åtal gällande försök till mord ska vara väckt 4 oktober, men åklagaren har också möjlighet att begära mer tid för sin under sökning.
Polisen utesluter inte i dagsläget att fler än de två som gripits kan ha varit inblandade i händelsen.
"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"
Duon spelade in sången på annorlunda plats
"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"
✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.





