En andra person begärs häktad för inblandning i skottlossningen på Rosengatan i Kungsbacka i augusti. Det handlar om en 18-årig man som misstänks för medhjälp för försök till mord.
Kungsbacka-Posten var först med att berätta om att 18-åringen nu begärs häktad av åklagare. Han misstänks för att ha hjälpt till i samband med den skottlossning som ägde rum på Rosengatan natten mellan 20 och 21 augusti.
Sedan tidigare sitter en tonåring häktad för försök till mord och grovt vapenbrott.
Skjutningen ska ha skett vid midnatt den aktuella natten, och polisen trodde dagen efter dådet att en eller flera personer var gärningsmän.
Ingen person skadades i samband med skjutningen.
Åtal gällande försök till mord ska vara väckt 4 oktober, men åklagaren har också möjlighet att begära mer tid för sin under sökning.
Polisen utesluter inte i dagsläget att fler än de två som gripits kan ha varit inblandade i händelsen.
Så mycket förelås hyrorna höjas i Kungsbacka
Satsningar på bland annat stadsbussar och linje till Onsala
Så är läget i lokala lagen inför hösten
Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.




