NYHETER 2023-09-12 KL. 07:45

15-åring döms för våldtäkt mot sjuåring under lek

Av Ronny Karlsson

15-åringen utsatte den sjuåriga flickan för sexuellt övergrepp i samband med en lek. Nu döms han till ungdomsövervakning i sju månader för våldtäkt mot barn.

15-åring döms för våldtäkt mot sjuåring under lek
En 15-åring döms för våldtäkt mot barn. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

Det var i april på en adress i Kungsbacka som övergreppet ska ha skett. 15-åringen passade på under en lek och förde in sitt finger under flickans trosor och penetrerade henne.

Den nu dömde 15-åringen har erkänt att han haft sitt finger under flickans trosor, men nekar till att ha penetrerat henne. Tingsrätten bedömer dock att flickans berättelse i förhör är trovärdig och menar att 15-åringens beteende är att jämföra med våldtäkt mot barn.

Minimistraffet för brottet är tre års fängelse om det utförs av en vuxen. Men pojken ringa ålder gör att straffet stannar vid ungdomsövervakning i sju månader.

Utöver det straffet döms han även att betala ett skadestånd på totalt 240 000 kronor.




TV-klipp och nyheter

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka
VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Premium

Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende
VÅRD 2023-10-04 KL. 08:10
Premium

Förslaget – herrgård ska bli korttidsboende

Frågan är om detaljplanen tillåter ägarnas nya idé

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2023-10-04 KL. 12:45
Utdragen strid om återvinning i Särö
Premium | VÅRD 2023-10-04 KL. 11:00
Sprututbytet läggs ner i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Arvidssons i Fjärås firar 60 år

Det började med ett egenbyggt växthus på 800 kvadratmeter. Nu handlar det om betydligt större ytor för Arvidssons i Fjärås där krukväxter drivs upp året runt. – Nej, jag har inte tröttnat på blommor, det är alltid lockande att plocka hem några. Azalea är en favorit, säger grundaren Arne Arvidsson.