NYHETER 2022-09-18 KL. 11:00

116 bostäder planeras i Anneberg

Av Eric Andersson

Annebergs höjd i Alafors ser ut att bli nästa byggprojekt för Eksta. En planansökan som innefattar en skiss på 116 bostäder har skickats in.
– Det ligger varken för nära ån eller för nära järnvägen. Det är ett bra område, säger Christer Kilersjö, vd för Eksta.

116 bostäder planeras i Anneberg
Arkitektfirman Semrén & Månsson har tagit fram en skiss på bostadsområdet som kallas Annebergs höjd. Foto: Semrén & Månsson/Soul

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

På en fastighet i Alafors i Anneberg, som idag består av en skogsbeklädd kulle, vill Eksta bygga 116 bostäder. Byggplanerna innefattar flerbostadshus, radhus, flerfamiljshus samt villor. En ansökan har nu skickats in för att planlägga fastigheten till bostäder.
– Området finns med i översiktsplanen, Anneberg centrum är ett utvecklingsområde. Sedan är det en viktig parameter att det inte är jordbruksmark och inte ligger för nära varken ån eller järnvägen. Det finns lite utmaningar med trafiken men i övrigt är det en bra plats, säger Christer Kilersjö, vd för Eksta.

Bostäderna på skissen varierar i storlek mellan 2 rum och kök och 6 rum och kök. 40 procent av bostäderna planeras bli hyresrätter, vilket är bostäderna Eksta kommer bygga. Resterande 60 procent kommer överlåtas till en annan byggherre.
– Vi är medvetna om att det kommer ta tid. Anneberg centrum står först i kön och där har det blivit lite försenat och det behöver bli klart först.

När tror du att en första spade skulle kunna sättas i marken?
– Det är en väldigt svår fråga. Men om man får komma med ett önskemål så inom tre till fem år kanske, säger Christer Kilersjö.

TV-klipp och nyheter

Möt Sveriges Claarast lysande stjärna
2026-01-18 KL. 15:00
Premium

Möt Sveriges Claarast lysande stjärna

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det
2026-01-18 KL. 09:00
Premium

Doktorn kommer hem till dig – när AI har bestämt det

Maleviksbon Fabian Ruben storsatsar med växande vårdcentralskedja

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.