NYHETER 2021-03-15 KL. 20:42

Nya rutiner för smittspårning

Region Halland har uppdaterat sina rutiner för smittspårning.

Nya rutiner för smittspårning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Nu ska personer som på jobbet eller gymnasieskola varit nära någon som blivit sjuk i covid-19 provtas, också utan några egna symptom.

Vid nära fysisk kontakt


De nya riktlinjerna gäller för personer som haft nära kontakt med en person som konstaterats smittad 48 timmar innan denne blev sjuk, eller under tiden som den insjuknade hade symptom.

Nära kontakt innebär fysisk kontakt eller att man varit närmare varandra än två meter under sammanlagt minst 15 minuter samma dag eller vid upprepade tillfällen.

Testa och stanna hemma


När en vuxen alternativt gymnasieelev fått besked om att de varit nära någon som har covid-19, ska den så snart som möjligt boka tid för covid-19 test. Det gäller också om man inte känner av några symptom själv.

Personer som har varit i nära kontakt med någon smittad ska i möjligaste mån stanna hemma i sju dagar och arbeta på distans, räknat från det att man senast träffade den som insjuknat. Elever på gymnasiet som inte har några symptom behöver inte jobba hemifrån, såvida skolan inte har distansundervisning.

Regionen uppmanar att man ska testa sig så snart det bara går och sedan göra ett nytt test fem dagar efter mötet med den sjuke, om det första testet var negativt. Om provsvaret från det första testet inte hunnit komma, kan man vänta till dag sju med att göra det andra.

Arbetsgivaren kartlägger


Om en anställd (eller gymnasie-elev) blir sjuk ska arbetsgivaren kartlägga och avgränsa vad som ska betraktas som närkontakt. Det är alltså inte meningen att alla på en arbetsplats per automatik ska testas om någon blivit sjuk.  Det ligger också på arbetsgivarens ansvar att se till att de anställda och elever som uppfyller kriterierna har möjlighet att provta sig via självprovtagning eller företagshälsovård, både direkt efter att de fått besked om att de haft närkontakt med någon smittad och fem dagar efteråt.

Ökad självprovtagning


Verksamheter inom vård- och omsorg samt hälso- och sjukvård berörs inte, eftersom de redan sedan tidigare har särskilda vårdhygieniska rutiner.

Från och med den 21 mars ökar självprovtagningen i Halland sina öppettider. Förutom söndagsöppet (inte påskdagen) kommer självprovtagningen vara öppen till klockan 16.30 alla vardagar.

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.