NYHETER 2021-05-09 KL. 19:55

Ny utmaning i Kungsbackaskogen

Längs motionsslingan i Kungsbackaskogen sitter numera 15 aktivitetsutmaningar för den som vill göra sin promenad eller joggingrunda lite roligare.

Ny utmaning i Kungsbackaskogen
Aktivitetsbanan består av 15 övningar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Idén att göra en aktivitetsbana uppkom under förra året när en invånare i Kungsbacka framförde ett önskemål om fler utegym i kommunen. Av ekonomiska skäl var det dock inte möjligt att bygga fler utegym för tillfället.

– Vi började fundera på komplement till utegym, vad man kan göra istället. Till slut landade vi i en aktivitetsbana, säger Lina Almius Cederstav, kommunikatör för kultur och fritid i Kungsbacka kommun.

Aktivitetsbanan består av 15 skyltar med olika aktiviteter på. Bland annat styrkeövningar, balansövningar och en avslutande stretching. På skyltarna förklaras de olika övningarna genom både text och bild. Än så länge finns aktivitetsbanan endast på motionsslingan i Kungsbackaskogen. Men inom en snar framtid kommer den även att finnas på andra ställen i kommunen.

– Det kommer finnas en aktivitetsbana på samtliga elupplysta motionsslingor i kommunen. Arbetet med att sätta upp skyltarna kommer påbörjas så snart som möjligt, säger Lina Almius Cederstav.

Eric Andersson

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv
NYHETER 2026-01-22 KL. 19:00
Premium

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv

Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen
BANDY 2026-01-22 KL. 18:00
Premium

Långläsning: Tränaren inför den dramatiska avslutningen

✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Krönika: Dansat jubileum

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.