
TV-klipp och nyheter
TV-klipp och nyheter
– Vi ser att förbrukningen varit mycket hög under helgen, och vi uppmanar därför alla att försöka spara på vattnet så att vi kan bibehålla trycket i ledningarna. Om det skulle inträffa en större läcka eller en brand måste vi alltid se till att ha marginaler kvar i ledningsnätet. Hjälp oss och var smart i din vattenförbrukning, säger Åsa Vester, enhetschef för Dricksvatten på kommunen.
Vatten från Lygnern
Kungsbacka kommun fyller på grundvattnet i Bräckan med sjövatten från Lygnern, så kallad infiltration, men vid stor förbrukning finns risk att man inte hinner fylla på ledningar och vattentorn i samma takt som vattnet förbrukas. Det finns också en vattendom som sätter en maxgräns för hur mycket vatten Kungsbacka får ta ut från Lygnern.
Det finns också en risk för att grundvattnet sjunker för mycket och då finns risken att salt läcker in i grundvattenbrunnarna under Fjärås bräcka, något som skulle vara svårt att återhämta.
Detta kan du göra
Tidigare i NH:
Bevattningsförbud införs idag
Bevattningsförbudet har gett effekt
Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen
Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen
Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng
Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.



