
TV-klipp och nyheter
TV-klipp och nyheter
– Vi ser att förbrukningen varit mycket hög under helgen, och vi uppmanar därför alla att försöka spara på vattnet så att vi kan bibehålla trycket i ledningarna. Om det skulle inträffa en större läcka eller en brand måste vi alltid se till att ha marginaler kvar i ledningsnätet. Hjälp oss och var smart i din vattenförbrukning, säger Åsa Vester, enhetschef för Dricksvatten på kommunen.
Vatten från Lygnern
Kungsbacka kommun fyller på grundvattnet i Bräckan med sjövatten från Lygnern, så kallad infiltration, men vid stor förbrukning finns risk att man inte hinner fylla på ledningar och vattentorn i samma takt som vattnet förbrukas. Det finns också en vattendom som sätter en maxgräns för hur mycket vatten Kungsbacka får ta ut från Lygnern.
Det finns också en risk för att grundvattnet sjunker för mycket och då finns risken att salt läcker in i grundvattenbrunnarna under Fjärås bräcka, något som skulle vara svårt att återhämta.
Detta kan du göra
Tidigare i NH:
Bevattningsförbud införs idag
Bevattningsförbudet har gett effekt
70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge
Linda och Mathias jobbar på fritiden för att rädda byggnaden
Vårdpersonal som skrev avvikelser på boendet talar ut
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.




