NYHETER 2020-08-17 KL. 10:55

Nu måste det sparas på vattnet

Det torra och soliga vädret gör att det just nu åter är hög förbrukning av dricksvatten i kommunen. Nu uppmanas alla att spara.

Nu måste det sparas på vattnet

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter




– Vi ser att förbrukningen varit mycket hög under helgen, och vi uppmanar därför alla att försöka spara på vattnet så att vi kan bibehålla trycket i ledningarna. Om det skulle inträffa en större läcka eller en brand måste vi alltid se till att ha marginaler kvar i ledningsnätet. Hjälp oss och var smart i din vattenförbrukning, säger Åsa Vester, enhetschef för Dricksvatten på kommunen.

Vatten från Lygnern


Kungsbacka kommun fyller på grundvattnet i Bräckan med sjövatten från Lygnern, så kallad infiltration, men vid stor förbrukning finns risk att man inte hinner fylla på ledningar och vattentorn i samma takt som vattnet förbrukas. Det finns också en vattendom som sätter en maxgräns för hur mycket vatten Kungsbacka får ta ut från Lygnern.

Det finns också en risk för att grundvattnet sjunker för mycket och då finns risken att salt läcker in i grundvattenbrunnarna under Fjärås bräcka, något som skulle vara svårt att återhämta.

Detta kan du göra



  • Vattna med kanna eller vattenslang i handen, inte med vattenspridare.

  • Vattna inte gräsmattan. Generellt klarar en gräsmatta långvarig torka. Gräset blir gult men tar sig i regel igen när regnet kommer.

  • Vattna på morgonen eller på kvällen, undvik att vattna på dagen när en del av vattnet dunstar bort.

  • Fyll inte poolen just nu.

  • Stäng av vattnet när du borstar tänderna.

  • Fyll diskmaskin och tvättmaskin innan du kör. Välj gärna eco-program.

  • Handdiska inte under rinnande vatten utan använd diskbalja istället. Om vattnet får stå och rinna i tre minuter kan det gå åt 36 liter. I balja blir det bara 6-10 liter.

  • Ha vatten i kylskåpet om du gillar kallt vatten, så slipper du spola så länge innan det blir kallt.

  • Samla upp vattnet när du väntar på varmvatten och använd till att vattna blommorna med.

  • Ta kortare duschar. Fem minuter kortare kan motsvara 35-70 liter beroende på duschmunstycket.

  • Fixa kranar som står och droppar. En droppande kran kan förbruka upp till 15 liter om dagen.

  • Samla regnvatten från stuprör i en regntunna och använd till bevattning i trädgården.

  • Tvätta inte bilen på garageuppfarten eller gatan. Detta ska du heller inte göra av miljöskäl, eftersom avrinningsvattnet som rinner ned i dagvattenbrunnarna innehåller metaller, olja, rester från däck och vägbana samt kemikalier från bilvårdsmedel som är skadliga för människor, djur och miljön. Åk till en biltvätt som har oljeavskiljare där sköljvattnet rinner ned.



Tidigare i NH:

Bevattningsförbud införs idag

Bevattningsförbudet har gett effekt

 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I NYHETER

Fler nyheter

MEST LÄSTA NYHETER

Fler nyheter

TV-klipp och nyheter

Krönika: En bokhylla bland molnen
2025-06-16 KL. 14:00
Premium

Krönika: En bokhylla bland molnen

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina
2025-06-16 KL. 07:45
Premium

Nathalie från Kungsbacka anmälde övergrepp i Palestina

Var på plats under tre månader som observatör

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen
KULTUR & NÖJE 2025-06-15 KL. 17:30
Premium

Från makt till meny – paret trivs i krogbranschen

Tidigare politikerna Marie och Patrik lever för sitt Freadal

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern
KULTUR & NÖJE 2025-06-14 KL. 17:45
Premium

Efter lyckad vår – så blir hösten på teatern

Stephen King, komiker och artisthyllningar väntar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-06-16 KL. 14:00
Krönika: En bokhylla bland molnen
Premium | FOTBOLL 2025-06-16 KL. 10:13
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.