NYHETER 2020-01-17 KL. 09:00

Nu fylls bassängerna i nya badhuset

Tycker du det tar lång tid att fylla badkaret? Inget mot Kungsbackas nya badhus. Där rymmer bara huvudbassängen runt 7 000 badkar. Nu sprutar vattenslangarna för fullt sedan en vecka tillbaka.

Nu fylls bassängerna i nya badhuset
Långsamt fylls den stora 50-metersbassängen med 2 500 kubikmeter vatten. Det tar runt två veckor innan det är badnivå. ”Fast en byggare har provat – han halkade omkull i bassängen” berättar platschef Ove Olsson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



[embed]https://www.facebook.com/NorraHalland/videos/494912337827932/[/embed]

Alla grunddelar av det nya badhuset är på plats, och finputsningen pågår för fullt. Om fyra månader är den högtidliga invigningen.

– Varje dag händer det något vi inte räknat med, men vi håller både budget och tidsplan, säger Ove Olsson, platschef för huvudentreprenören Betonmast.

Men även om det är ett tag kvar till första badtaget, håller man redan på att fylla bassängerna. Det behövs tid för att kontrollera att reningen fungerar som man tänkt.

Kallt vatten


2,5 miljoner liter vatten ryms i 50-metersbassängen, och det tar två veckor att fylla den. Även i undervisningsbassängerna är vattenslangarna i gång. Men det får inte gå för fort. Lygnernvattnet är runt 4 grader, medan bassängväggarna är 25, så det krävs en paus då och då för att inte kaklet ska få en chock och spricka.

Sammanlagt handlar det om en investering på runt en halv miljard – förmodligen den största satsningen i Kungsbackas historia.

 

Läs hela reportaget i dagens Norra Halland

Du kan också läsa tidningen i din mobil, surfplatta eller dator: E-NH

TV-klipp och nyheter

Succé när hundar spred glädje på boendet
2025-11-02 KL. 17:45
Premium

Succé när hundar spred glädje på boendet

"De flesta blir ju glada av att få träffa djur"

Strömavbrott: Över 800 utan el
NYHETER 2025-11-02 KL. 09:02
Premium

Strömavbrott: Över 800 utan el

Färre män än kvinnor besöker gravar under allhelgona
NYHETER 2025-11-01 KL. 09:00
Premium

Färre män än kvinnor besöker gravar under allhelgona

Kungsbackabor om gravbesök under högtiden: "Inte så viktigt"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.