KULTUR & NÖJE 2020-07-09 KL. 15:34

Nu blommar sommargatan i innerstaden

Krukväxter, sittplatser, blommor och konstgräs - under torsdagen fixades sommargatan i Kungsbacka. "Den är till för alla."

Nu blommar sommargatan i innerstaden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I början av veckan rullades konstgräs ut på Norra Torggatan i Kungsbacka. Projektledare Jessica Blume berättade då för Norra Halland att de pengar som kommunen fått i bidrag från regionen till att arrangera höstsfesten, nu istället kan användas till att höja stämningen i stan.

– Då höstfesten inte blir av i vanlig ordning gick det att använda pengarna till att inreda en sommargata istället. Gatan är ju ändå avstängd för trafik, så då är det spännande att prova något annat, säger Jessica Blume.

Och på torsdagen började gatan äntligen ta form så som det är tänkt. Patricia Appelgren och David Andersson från Nordic Surfers befann sig på plats för att arrangera och dekorera.

– Vi bygger bland annat hållbara möbler av pallar, som sedan ska göras om och även användas till hösten, säger David Andersson.




I början av gatan sitter Patricia Appelgren på huk och ordnar skyltar med texten: "Välkommen att mysa, prata, njuta & ha det kul här i Kungsbacka".

– Ja vi är här och skapar den här sommargatan, ett ställe dit vem som helst kan kan komma för att umgås, säger hon.


Patricia Appelgren fixar med en skylt till sommargatan.


Så oavsett väder och vind, men kanske förhoppningsvis lite sol och värme kommande veckor - nu har Kungsbacka för första gången fått en sommargata.


Relaterat: Sommargata ska höja stämningen 

 

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

 

TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.