KULTUR & NÖJE 2020-07-09 KL. 15:34

Nu blommar sommargatan i innerstaden

Krukväxter, sittplatser, blommor och konstgräs - under torsdagen fixades sommargatan i Kungsbacka. "Den är till för alla."

Nu blommar sommargatan i innerstaden

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



I början av veckan rullades konstgräs ut på Norra Torggatan i Kungsbacka. Projektledare Jessica Blume berättade då för Norra Halland att de pengar som kommunen fått i bidrag från regionen till att arrangera höstsfesten, nu istället kan användas till att höja stämningen i stan.

– Då höstfesten inte blir av i vanlig ordning gick det att använda pengarna till att inreda en sommargata istället. Gatan är ju ändå avstängd för trafik, så då är det spännande att prova något annat, säger Jessica Blume.

Och på torsdagen började gatan äntligen ta form så som det är tänkt. Patricia Appelgren och David Andersson från Nordic Surfers befann sig på plats för att arrangera och dekorera.

– Vi bygger bland annat hållbara möbler av pallar, som sedan ska göras om och även användas till hösten, säger David Andersson.




I början av gatan sitter Patricia Appelgren på huk och ordnar skyltar med texten: "Välkommen att mysa, prata, njuta & ha det kul här i Kungsbacka".

– Ja vi är här och skapar den här sommargatan, ett ställe dit vem som helst kan kan komma för att umgås, säger hon.


Patricia Appelgren fixar med en skylt till sommargatan.


Så oavsett väder och vind, men kanske förhoppningsvis lite sol och värme kommande veckor - nu har Kungsbacka för första gången fått en sommargata.


Relaterat: Sommargata ska höja stämningen 

 

Läs fler nyheter på norrahalland.se - klicka här

 

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord
FOTBOLL 2026-09-01 KL. 19:00
Premium

Stor intervju med Gaiskuggen Joackim Fagerjord

✔ Tvivlen på den egna kroppen ✔ Utomlandstankarna ✔ Varför han är bättre än någonsin

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

NYHETER 2026-09-02 KL. 21:30
Dykolycka i Lerkil

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.