NYHETER 2021-05-11 KL. 14:59

Nu är vaccineringen i Tingbergshallen igång

Nu har de första personerna fått sin vaccinspruta i Tingbergshallen. Klockan 14 idag öppnade hallen upp för vaccineringen, där omkring 600 personer väntas få en dos under dagen. På fredag öppnas även vaccineringen för personer i fas fyra upp.

Nu är vaccineringen i Tingbergshallen igång
Nu står dörrarna öppna för vaccinering i Tingbergshallen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Ett 60-tal sjuksköterskor har blivit rekryterade för att vaccineringen i Tingbergshallen ska flyta på så smidigt som möjligt. Det är Capio husläkarna Kungsbacka och Vallda, som på uppdrag av Region Halland genomför vaccineringen.

– Det känns väldigt roligt, äntligen kan vi börja vaccinera i hallen, säger Charlotte Lagerqvist, som är verksamhetschef på Capio husläkarna i Kungsbacka.

1700 personer


Till en början kommer vaccindoserna gå till personer i fas tre, där samtliga som är 18 år och äldre har möjlighet att boka tid. Men från och med fredagen den 14 maj släpps även fas fyra på för personer som är födda 1963, vilket fortsätter under lördagen med personer födda 1964.

– Förhoppningen är att allt ska flyta på smidigt. Det finns lite frågetecken kring parkeringar och där vill jag uppmana folk som bor i Kungsbacka att gå eller cykla hit, alternativt parkera bilen på Tingbergsvallens parkering (vid Tingbergsgrillen), säger Charlotte Lagerqvist.

Under dagen väntas 600 personer få en vaccindos och under veckan kommer omkring 1700 personer ha fått en dos.

– Allt styrs av vaccintillgången, men vi kommer troligtvis vaccinera omkring 1500–2000 personer i veckan fram till sommaren, säger Charlotte Lagerqvist.

Inga allergiker


Att vaccinera sig i Tingbergshallen är dock inget som passar alla. Har man en svår allergi av någon form ska man istället att boka sin vaccintid på en vårdcentral.

– Vi har ingen läkare på plats, så har man en allergi som man reagerar kraftigt emot ska man vaccineras på en vårdcentral. Vi kommer inte vaccinera några med allvarliga allergier här, säger Charlotte Lagerqvist.
Bör man tänka på något mer?
– Ja, helst ska man inte vara där för tidigt. Det räcker att vara på plats ett par minuter innan, men helst inte mer än så. Då slipper vi onödiga folksamlingar.

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.