NYHETER 2020-08-07 KL. 09:15

Något fler fall av corona

Senaste veckan sågs en svag ökning av positiva coronafall i Halland, men väldigt få är i behov av sjukhusvård för tillfället.

Något fler fall av corona

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



För första gången sedan vecka 27 har såväl antalet som andelen fall i samband med testningar gått upp något i Halland. Efter att under veckorna 28-30 ha legat på mindre än två procent positiva testsvar (självtester inräknade) steg siffran under förra veckan till 3,4 procent. Det är dock alltjämt en låg siffra jämfört med hur det såg ut under våren och försommaren.

En på sjukhus


I dagsläget vårdas endast en person på sjukhus för covid-19, dock inte på intensivvårdsavdelning.

Siffran för det totala antalet bekräftade fall i Halland ligger nu på 1 835, varav 79 personer har avlidit med covid-19.

I Kungsbacka ligger det totala antalet bekräftade fall på 390 personer, enligt Region Halland.

Mer läsning:

Coronaläget i Halland

Inställd höstfest – utspridd skördefest

Antikroppstester kan ske i regional regi 

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare
2026-05-06 KL. 20:00
Premium

MC-trenden: Fler hojar på vägarna och äldre förare

Så ser MC-ägandet ut i Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.