Klik venligst
JOBB & PENGAR 2020-06-29 KL. 13:51

Missnöjd konsult får närmare en miljon

Kungsbacka kommun ska betala 950 000 kronor till den tekniska konsulten G Hedmark Konsult. Detta efter att parterna nått förlikning i en tvist om avtalets omfattning, som pågått sedan september 2019.

Missnöjd konsult får närmare en miljon

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var mellan juli 2015 och juli 2019 som kommunen hade avtal med G Hedmark Konsult, en firma som bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik. Avtalet var skrivet enligt en modell som var ny för kommunen. Enligt avtalet skulle ”intentionen” vara att samtliga avtalade entreprenörer på byggområdet skulle tilldelas 15 procent av uppdragen.

Oense om avtalet


Efter avtalsperiodens slut var leverantören G Hedmark Konsult missnöjd med mängden uppdrag den tilldelats. Kommunen och konsulten har haft olika synsätt på avtalets innebörd. Ordet ”intention” i avtalet gav upphov till missförstånd. 

– Han ansåg inte att han hade fått 15 procent av uppdragen, säger Lovisa Eld, förvaltningschef på förvaltningen för service i Kungsbacka kommun.

Maria Rosenberg, kommunens verksamhetschef för lokalförsörjning, kommenterar saken i ett pressmeddelande: 

– Kommunen har haft projekt där vi har bedömt att andra leverantörer har passat bättre utifrån de specifika projektens karaktär, säger hon. 

"Tär enormt mycket"


Leverantören ställde krav om ersättning från kommunen, och parterna har diskuterat saken fram och tillbaka sedan i höstas. I förra veckan landade man till slut i förlikning och kommunen ska betala 950 000 kronor till G Hedmark Konsult. 

– Jag skulle säga att det alltid är olyckligt att hamna i en sådan här situation. Det tär enormt mycket på både kraft och resurser och sådant vill man undvika. Lärdomen är att vi inte har den typen av avtalsformuleringar längre, säger Lovisa Eld.  

Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.