Klik venligst
JOBB & PENGAR 2020-06-29 KL. 13:51

Missnöjd konsult får närmare en miljon

Kungsbacka kommun ska betala 950 000 kronor till den tekniska konsulten G Hedmark Konsult. Detta efter att parterna nått förlikning i en tvist om avtalets omfattning, som pågått sedan september 2019.

Missnöjd konsult får närmare en miljon

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var mellan juli 2015 och juli 2019 som kommunen hade avtal med G Hedmark Konsult, en firma som bedriver teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik. Avtalet var skrivet enligt en modell som var ny för kommunen. Enligt avtalet skulle ”intentionen” vara att samtliga avtalade entreprenörer på byggområdet skulle tilldelas 15 procent av uppdragen.

Oense om avtalet


Efter avtalsperiodens slut var leverantören G Hedmark Konsult missnöjd med mängden uppdrag den tilldelats. Kommunen och konsulten har haft olika synsätt på avtalets innebörd. Ordet ”intention” i avtalet gav upphov till missförstånd. 

– Han ansåg inte att han hade fått 15 procent av uppdragen, säger Lovisa Eld, förvaltningschef på förvaltningen för service i Kungsbacka kommun.

Maria Rosenberg, kommunens verksamhetschef för lokalförsörjning, kommenterar saken i ett pressmeddelande: 

– Kommunen har haft projekt där vi har bedömt att andra leverantörer har passat bättre utifrån de specifika projektens karaktär, säger hon. 

"Tär enormt mycket"


Leverantören ställde krav om ersättning från kommunen, och parterna har diskuterat saken fram och tillbaka sedan i höstas. I förra veckan landade man till slut i förlikning och kommunen ska betala 950 000 kronor till G Hedmark Konsult. 

– Jag skulle säga att det alltid är olyckligt att hamna i en sådan här situation. Det tär enormt mycket på både kraft och resurser och sådant vill man undvika. Lärdomen är att vi inte har den typen av avtalsformuleringar längre, säger Lovisa Eld.  

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Ett första svar från Onsalas damer
2026-09-27 KL. 12:24
Premium

Ett första svar från Onsalas damer

Vinnande Lindome siktar mot SSL
2026-09-27 KL. 11:16
Premium

Vinnande Lindome siktar mot SSL

SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
Premium

"Det är vi som är storasyster nu!"

Nu är Konstens vecka i full gång
NYHETER 2026-09-26 KL. 15:30
Premium

Nu är Konstens vecka i full gång

Krönika: Allt är INTE gott
KRÖNIKOR 2026-09-26 KL. 13:00
Premium

Krönika: Allt är INTE gott

21-åringens oväntade vändning
SPORT 2026-09-26 KL. 10:30
Premium

21-åringens oväntade vändning

Hade lagt av – nu väntar allsvensk debut

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen
NYHETER 2026-09-25 KL. 15:00
Premium

Nu fylls Kungsbacka av konst – här är guldkornen

"Vi får väl se om det blir kaos eller om det inte kommer någon"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 12:24
Ett första svar från Onsalas damer
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 11:16
Vinnande Lindome siktar mot SSL
Premium | SPORT 2026-09-26 KL. 16:40
"Det är vi som är storasyster nu!"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.