NYHETER 2018-12-16 KL. 16:00

Miljökritik mot växande Klovsten

Miljökritik mot växande Klovsten

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Viavests vd Mattias Norrman visar mossen som man hoppas kan förvandlas till industrimark. Arkivfoto: Norra Halland

 

Om ett par år hoppas kommunen att de första företagen finns på plats i det nya industriområdet vid Klovsten. Men den andra etappen har stött på patrull. Mark- och miljödomstolen ifrågasätter hur man ska klara miljökraven.

 

Under lång tid har transportföretaget Viavest i samarbete med kommunen fyllt ut det sanka området vid Klovsten. Samtidigt som man blivit av med lermassor från byggen, har det bildats ny mark som ska bli ett attraktivt industriområde intill motorvägsavfarten.

För något år sedan ansökte Viavest om att få fortsätta utfyllnaden i ett lika stort område söderut. Men det skulle innebära att Svarte mosse delvis fylls igen.

Det är inget som naturvänner gillar. Sportfiskarna hävdar att avrinningen från området kan förorena lilla Stockaån, ett uppväxtområde för havsöring. Även kommunens miljöförvaltning har kritiska synpunkter.

Miljödomstolen höll med och har begärt en lång rad krav på kompletterande utredningar. Det handlar bland om vilka rödlistade arter som kan drabbas, och hur grundvattennivåerna påverkas.

Egentligen var kravet att kompletteringarna skulle vara inne den 10 december, men eftersom kraven är så omfattande har Viavest begärt anstånd till den 31 maj nästa år.

Det går Mark- och miljödomstolen nu med på. Målet förklaras vilande i väntan på de nya utredningarna.

 

Skaffa Norra Hallands app här

 

 



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 13:36
Usla starten förstörde skrällchansen
Premium | FOTBOLL 2025-09-15 KL. 10:18
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.