Viavests vd Mattias Norrman visar mossen som man hoppas kan förvandlas till industrimark. Arkivfoto: Norra Halland
Om ett par år hoppas kommunen att de första företagen finns på plats i det nya industriområdet vid Klovsten. Men den andra etappen har stött på patrull. Mark- och miljödomstolen ifrågasätter hur man ska klara miljökraven.
Under lång tid har transportföretaget Viavest i samarbete med kommunen fyllt ut det sanka området vid Klovsten. Samtidigt som man blivit av med lermassor från byggen, har det bildats ny mark som ska bli ett attraktivt industriområde intill motorvägsavfarten.
För något år sedan ansökte Viavest om att få fortsätta utfyllnaden i ett lika stort område söderut. Men det skulle innebära att Svarte mosse delvis fylls igen.
Det är inget som naturvänner gillar. Sportfiskarna hävdar att avrinningen från området kan förorena lilla Stockaån, ett uppväxtområde för havsöring. Även kommunens miljöförvaltning har kritiska synpunkter.
Miljödomstolen höll med och har begärt en lång rad krav på kompletterande utredningar. Det handlar bland om vilka rödlistade arter som kan drabbas, och hur grundvattennivåerna påverkas.
Egentligen var kravet att kompletteringarna skulle vara inne den 10 december, men eftersom kraven är så omfattande har Viavest begärt anstånd till den 31 maj nästa år.
Det går Mark- och miljödomstolen nu med på. Målet förklaras vilande i väntan på de nya utredningarna.
Skolan låstes under morgonen
Tappade sjumålsledning till förlust
Anordnar konsert för demensfonden
✔ Portföljen med pistolen ✔ Flykten i spelartunneln ✔ Om han öppnar för en repris
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.





