Emely Clarkson tog initiativet till marschen i Kungsbacka. Till höger Karin Holmblad.
Varannan minut dör en kvinna under graviditet eller förlossning. Men kunskap, preventivmedel och bättre mödrahälsovård skulle nio av tio räddas. Det var budskapet när RFSU ordnade Barnvagnsmarschen på lördagen.
RFSU, Riksförbundet för sexuell upplysning, har sedan 2010 ordnat marschen för att fästa uppmärksamheten på riskerna med graviditeter i fattiga länder och krisområden.
I år var det 55 städer i Sverige som nappat, bland annat Kungsbacka. En liten skara barnvagnsförare samlades på lördagsförmiddagen för att marschera genom staden.
– Vi vill främst uppmärksamma problemet, men man kan också donera pengar till RFSUs verksamhet, berättade Emily Clarkson, initiativtagare i Kungsbacka.
I 60 år har man bråkat om byggrätter i området
Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.



