NYHETER 2018-12-07 KL. 08:05

Man rånades på sin bil under vapenhot

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

En 24-årig man blev sent på torsdagskvällen rånad på sin bil på en parkeringsplats vid Östanvindsgatan i Kungsbacka.

Det var när mannen vid 23.30-tiden skulle parkera bilen som två män plötsligt dök upp och tvingade till sig mannens väska med bilnycklar i och hans bil. Rånarna hotade mannen med vad han uppfattade som en pistol innan de försvann iväg i hans bil.

Mannen tog sig till sin bostad där han larmade polisen.

 

Rånarna, en 19-åring och en 21-åring, greps senare i närområdet. Bilen och en pistolreplika togs i beslag. Rånarna hade tagit sig till platsen med moped, och även den togs i beslag.

Mannen som rånades ska enligt polisen ha klarat sig utan fysiska skador.

 

Händelsen rubriceras som grovt rån.

 

 

Skaffa Norra Hallands app här



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Sport i korthet
Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 08:58
Supernollan lever vidare för Åsa

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.