En man i 70-årsåldern döms för att ha sexuellt ofredat en 12-årig flicka på Kungsbacka Resecentrum. Händelsen inträffade i mars i år.
Flickan uppger att mannen vid tillfället sa till henne att hon var ”söt och fin” samtidigt som han tafsade henne på låret. När hon sedan reste sig upp för att lämna platsen slog mannen till henne på rumpan. Mannen var enligt flickan full vid tillfället.
Flickans pappa uppger att flickan efteråt berättade om händelsen för honom. På väg till polisstationen för att anmäla händelsen, åkte de förbi Resecentrum där flickan identifierade mannen. Pappan la då ner mannen på marken och höll kvar honom där till att polisen och ambulansen kom till platsen.
Mannen uppger att han varken kan erkänna eller förneka gärningen då han inte minns händelsen. Tingsrätten finner att flickans uppgifter framstår som trovärdiga och tillförlitliga och dömer nu mannen för sexuellt ofredande. Straffet blir dagsböter.
Mannen har tidigare dömts för många andra olika brott, bland annat misshandel, olaga hot, hot mot tjänsteman, ofredande och stöld. Mannen är diagnostiserad med en demenssjukdom.
Carina Bergfeldt om:
✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.

