Klik venligst
NYHETER 2018-11-15 KL. 13:17

Man döms för sexuellt ofredande av 12-åring

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

En man i 70-årsåldern döms för att ha sexuellt ofredat en 12-årig flicka på Kungsbacka Resecentrum. Händelsen inträffade i mars i år.

Flickan uppger att mannen vid tillfället sa till henne att hon var ”söt och fin” samtidigt som han tafsade henne på låret. När hon sedan reste sig upp för att lämna platsen slog mannen till henne på rumpan. Mannen var enligt flickan full vid tillfället.

Flickans pappa uppger att flickan efteråt berättade om händelsen för honom. På väg till polisstationen för att anmäla händelsen, åkte de förbi Resecentrum där flickan identifierade mannen. Pappan la då ner mannen på marken och höll kvar honom där till att polisen och ambulansen kom till platsen.

 

Mannen uppger att han varken kan erkänna eller förneka gärningen då han inte minns händelsen. Tingsrätten finner att flickans uppgifter framstår som trovärdiga och tillförlitliga och dömer nu mannen för sexuellt ofredande. Straffet blir dagsböter.

 

Mannen har tidigare dömts för många andra olika brott, bland annat misshandel, olaga hot, hot mot tjänsteman, ofredande och stöld. Mannen är diagnostiserad med en demenssjukdom.



Klik venligst
Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-25 KL. 17:45
Punkbandet GLO gör comeback på LP
Premium | FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Annas konst blandar humor och allvar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.