LOKALTIPSET 2022-09-28 KL. 10:57

Sista omgången av Lokaltipset – tippa här

Av Eric Andersson

Fotbollssäsongen lider mot sitt slut och så även Lokaltipset. Till helgen avgörs den trettonde och sista omgången. Länk till sidan där tipset lämnas in hittar du längst ner i artikeln.

Sista omgången av Lokaltipset – tippa här
Ska IFK Fjärås avsluta säsongen med flaggan i topp genom att besegra Lerkils IF i derbyt? Arkivfoto: Christian Johansson

LOKALTIPSET. Den trettonde och sista omgången av Lokaltipset är här och det är upplagt för en riktig rysare. I totalen leder Ingemar Lönnberg på 90 poäng, tätt följd av Irene Martinsson på 89. Strax bakom återfinns Kim Andersson, Sture Hedman, Marielle Johansson, Tore Bengtsson och Jan Karaskuru – alla på 86 poäng.

Skulle två deltagare stå på lika antal rätt i totalen efter veckans omgång, kommer bästa resultat i omgång 13 avgöra vem som blir vinnaren av Lokaltipset 2022. Om även det skulle vara lika, koras den som haft flest antal rätt i en enskild omgång under året till vinnare.

Årets sista rad ligger ute och ni tippar som vanligt HÄR med spelstopp fredag 18.00. Stort lycka till!

Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit
NYHETER 2026-01-27 KL. 12:15
Premium

Fler tågpendlare målet – så ska Kungsbacka nå dit

Specialisterna om alternativen för framtidens trafik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-01-28 KL. 09:13
Veteranen kunde inte undvika bandydramat

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!