Lindome Gif har hittat en ny målvakt – det är meriterande Peter Dahlberg som ansluter. 31-åringen kommer närmast från Varbergs Bois i superettan.
FOTBOLL. Det är ett tungt nyförvärv som Lindome Gif har lyckats med. Peter Dahlberg delade på sysslan som förstemålvakt under 2016 i Varbergs Bois som lirar i superettan. I fjol fick han stå tillbaka till förmån för Joakim Wulff. När målvakten inte fick ett nytt kontrakt med moderklubben i vintras rörde det upp känslor i supporterleden.
– Han har den nivån att han skulle kunna spela på en hög nivå. Vi har haft kontakt ett tag och han var lockad av det vi i Lindome håller på med, säger tränaren Johan Mattsson.
Målvaktsposten var den osäkra inför 2018 för Lindome Gif. Nu står med en målvaktstrio i form av rutinerade Peter Dahlberg, lovande Tim Månsson och Teodor Söderberg.
Peter Dahlberg är tänkt som förstemålvakt?
– Tim har stått alla våra matcher och har varit så bra som vi förväntar oss. Han är fantastisk. Sedan spetsar det till det med Peter och på förhand känns det som att han är förstemålvakt, men jag tror att båda kommer att få stå. Jag tror att de kommer utveckla varandra. Det kommer att bli jättebra, det känns lyxigt på målvaktspositionen, säger Johan Mattsson.
Arkivbild: Christian Johansson
✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"
En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp
Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter
Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning
Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?
Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.






