NYHETER 2020-07-06 KL. 16:50

Lex Sarah-anmäler efter död i rökbrand

Kommunen har Lex Sarah-anmält sig själv till Inspektionen för vård och omsorg, efter händelsen då en boende på ett vård- och omsorgsboende fattade eld och senare avled.
Händelsen bedöms vara ett allvarligt missförhållande.

Lex Sarah-anmäler efter död i rökbrand

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Utredningen visar att personal hade hjälpt den boende ut på balkongen för att röka. Strax efter att personalen gått därifrån igen, kändes lukten av brandrök.

Personal påbörjade omedelbart släckningsarbete och ambulans kom för att köra den boende till sjukhus. Den skadade avled senare på sjukhuset.

Riskanalyser


Efter händelsen har Vård och omsorg tagit fram riktlinjer för att öka riskmedvetenheten kring rökning. Man ska också regelbundet genomföra riskanalyser för de personer som röker, som Vård och omsorg arbetar med.

Kommunens säkerhetsenhet har också fått information kring händelsen, och ska utreda om det behövs åtgärder på ett kommunövergripande plan.

Det har aldrig hänt något liknande tidigare. Enligt kommunens utredning är risken, efter de insatser som nu gjorts, liten att det ska hända igen. Däremot finns det alltid en risk om enskilda inte följer de rekommendationer som finns.

Utmaning med flera olika projekt i samma område
NYHETER 2026-07-09 KL. 21:00
Premium

Utmaning med flera olika projekt i samma område

En miljon besök varje år vid arenan i byggtider

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade
NYHETER 2026-07-09 KL. 20:00
Premium

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade

"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor
FOTBOLL 2026-07-09 KL. 17:30
Premium

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor

Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag

Pengar till dömda poliser skulle kunna vara muta
NYHETER 2026-07-09 KL. 12:15
Premium

Pengar till dömda poliser skulle kunna vara muta

"Allmänhetens förtroende riskerar att påverkas"

Jan Emanuel samlade in pengar till dömda poliserna
NYHETER 2026-07-09 KL. 11:45
Premium

Jan Emanuel samlade in pengar till dömda poliserna

Poliser fick böter efter insats på Kungsmässan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.