NYHETER 2020-09-18 KL. 13:33

Larm om dieselutsläpp

Vid 13-tiden på fredagen fick räddningstjänsten larm om ett utsläpp av drivmedel på Slätthultsvägen i Onsala.

Larm om dieselutsläpp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Enligt Räddningstjänsten Storgöteborg ska det röra sig om en lastbil som av okänd anledning kört sönder sin dieseltank.

– Vi är inte framme på plats ännu men chauffören tror själv att det kan röra sig om minst 100 liter, säger tjänstgörande på ledningscentralen.

Miljö och hälsa i Kungsbacka kommun är informerade och på väg till platsen. Vägen är för närvarande blockerad vilket ska beröra cirka tio fastigheter, enligt räddningstjänsten.

Vid halvfyratiden var räddningstjänsten färdiga och hade lämnat platsen.

– Vi har lämnat men Miljö och hälsa är aktiverade och entreprenörer på plats som ska gräva upp diesel som sipprat ner i grusvägen.

Olyckan ska ha orsakats av att lastbilen kört på en sten och därmed krossat tanken.

Uppdaterad 15.45.

 

 

 

NH erfar: Hit går Nova Hallén
HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
Premium

NH erfar: Hit går Nova Hallén

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras
NYHETER 2026-03-03 KL. 12:45
Premium

Statsministerns besök i Kungsbacka kritiseras

Ministern svarar: "De skulle också må bra av en nypa frisk luft här i västra Sverige"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-03-03 KL. 13:30
NH erfar: Hit går Nova Hallén

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.