Klik venligst
NYHETER 2017-05-03 KL. 13:11

Långt till dopp från bastun

Långt till dopp från bastun

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det får max gå tio sekunder från bastun till doppet för att effekten ska bli den önskade! Så argumenterar en boende vid Lygnern som fått nej på sitt strandnära bastubygge. Men varken byggnadsnämnden eller länsstyrelsen låter sig övertygas.

 

Fastighetsägaren har sin tomt alldeles intill Lygnern. Men lokalvägen skär mitt över tomten. Nu vill hen bygga en bastu på den nedre delen, och har ansökt om strandskyddsdispens. Strandbiten består redan idag av klippt gräsmatta med brygga och hör till tomten, är argumentet.

Men byggnadsnämnden menade att en bastu skulle privatisera stranden. Bastun får placeras på gräsmattan ovanför vägen.

Fastighetsägaren blev inte nöjd och överklagade till länsstyrelsen. Hen menar att det inte handlar om en allmän väg eftersom den bara leder till grannen. Huset ligger 36 meter från stranden, så tomten ingår i den privata sfären.

Dessutom hävdar husägaren att byggnadsnämnden inte fattat vad bastubad innebär!

”För att bastubadet skall få den eftersträvade effekten måste doppet i sjön ske inom 7 till 10 sekunder från det att badaren lämnat basturummet. En språngmarsch om 25 till 30 meter över gräsmattan för att nå vattnet ödelägger hela upplevelsen”.

Men tyvärr: länsstyrelsen konstaterar att Mark- och miljööverdomstolen 2015 slagit fast att en bastu inte måste ligga vid vattnet. Så dispens blir det inte.



Klik venligst
Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
NYHETER 2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.