JOBB & PENGAR 2020-05-21 KL. 07:02

Kungsbackaborna mest generösa i hela Halland

42 309 kronor, som räckt till 2 115 nya träd i Afrika. Det blev resultatet när kungsbackaborna valde att trycka på biståndsknappen i samband med att de pantade flaskor på Coop under 2019.

Kungsbackaborna mest generösa i hela Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det visar en färsk kartläggning som gjorts av Vi-skogen.

Mest givmilda i länet


Enligt den har kungsbackaborna under 2019 skänkt 2,32 kronor per varje pantförtjänst på 100 kronor eller mer. Resultatet är något sämre än fjolåret. Men det gör ändå kungsbackaborna till de mest givmilda i länet.

Totalt har landets pantare samlat in närmare 100 miljoner kronor sedan biståndsknappen på butikernas pantmaskiner introducerades 2004.


Daniel Otuma med sonen James. FOTO: Elin Larsson

”Varje krona gör nytta”


Pengarna går till trädplantering i Afrika. En biståndsinsats som både ger utsatta bönder i Afrika en extra inkomst och förbättrar miljön genom att skydda jorden mot klimatförändringar som torka, skyfall och jorderosion.

– Att totalt nästan 100 miljoner kronor skänkts av Coops pantare till Vi-skogen är fantastiskt och betyder mat på bordet och möjligheten att lyfta sig ur fattigdom för väldigt många människor. Dessutom gör det skillnad för klimatet. Varje krona gör nytta, och varje gång du som pantare trycker på biståndknappen bidrar du till en bättre tillvaro för den som har det extra svårt. Stort tack för det, säger Charlotta Szczepanowski, chef hållbarhet och kvalitet Coop Sverige.

TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.