KULTUR & NÖJE 2023-11-11 KL. 11:00

Sång för pojkar ska locka fler till körer

Av Malin Söderlind

Gosskören i Kungsbacka kyrka är anpassad för att killar ska ha roligt med sina röster och sjunga tillsammans i grupp. Det behövs för att killar tenderar att hoppa av blandade körer. Nu satsar även Svenska kyrkan på mer sång för barn över hela landet.

Sång för pojkar ska locka fler till körer
Oscar Ferm, Vilgot Liljered, Ivar Liljered, William Carlén, Vignir Herbjörnsson och Edvin Ingemarsson sjunger i gosskören tillsammans med Axel Sandberg som inte är med på bild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Barn sjunger för lite idag. Det är tråkigt, för sången ger så mycket, särskilt när man gör det tillsammans. Forskning visar att körsång minskar stress, vi integreras med varandra, det hjälper till med lärandet och förmågan att uttrycka sig, förklarar Ulrika Hjertén Åberg, organist och körledare i Kungsbacka kyrka.

På riksnivå har Svenska kyrkan startat uppropet Sång igång. De har tagit fram ett häfte med 20 vanliga svenska sånger och erbjuder samarbete med skolor för att få barn att sjunga mer både i skolan och i körer.

– Vi behöver hjälpas åt att uppmuntra barn att sjunga mer i skolan och i vardagen eftersom barn sjunger mindre generellt. Vi kan komma till skolan och hjälpa till med sång, erbjuder Ulrika.


Många körer i närområdet

Församlingarna i kommunen har många körer med olika inriktning. För nybörjare som behöver extra trygghet för att våga, barnkörer, kvinnokörer, manskörer, blandade körer och körer som kan framföra avancerade verk.

Gosskören i Kungsbacka startade för drygt fyra år sedan och just nu är det sju pojkar som deltar.

– Det bästa är att sjunga och när vi har framträdande, säger William Carlén som är sju år gammal och snart har varit med i gosskören i två år.

Carl Envik-Markman och Ulrika Hjertén Åberg leder gosskören i Kungsbacka kyrka. De hoppas att fler vill vara med och sjunga i kör.

Ulrika Hjertén Åberg och Carl Envik-Markman, som tillsammans leder gosskören gör anpassningar för just killar.

– Vi börjar med fika och lek och sedan håller vi ett högt tempo och tänker på att de ofta är tävlingsinriktade. Vi vill få till en trend där det är naturligt för killar att åka till en kör. Hade alla varit körsångare, så hade vi inte haft några krig, säger Ulrika.

Att färre killar deltar i körsång märks i rekryteringen bland vuxna, där det ofta är betydligt fler kvinnor i körerna.

– Bland det vi i körsammanhang lär ut är att använda den rösten vi har tillsammans i grupp. Det är stor skillnad mot exempelvis det barnen kanske har sett i program som Idol där de pressar sina röster till alla lägen, sjunger solo och nästan alltid använder microfon. Vi drar nytta av olikheterna. Barnen har till exempel korta stämband och därför är deras röster ljusare, berättar Ulrika som verkligen vurmar för sångens kraft.



Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt
NYHETER 2025-12-04 KL. 19:45
Premium

Omstridd plan godkänd – stuga blir utan byggrätt

I 60 år har man bråkat om byggrätter i området

TV-klipp och nyheter

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen
2025-12-04 KL. 19:24
Premium

Vinglig färd på E6 – men ingen gripen

Då flyger försvarets gran över stan
2025-12-04 KL. 10:57
Premium

Då flyger försvarets gran över stan

Kaptenens besked om framtiden
FOTBOLL 2025-12-04 KL. 10:00
Premium

Kaptenens besked om framtiden

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner
FAMILJ 2025-12-03 KL. 20:00
Premium

Tryggve har knackat dörr i 84 länder för sina maskiner

70-åringen ser fram emot Scandi Gruppens nybygge

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta
NYHETER 2025-12-03 KL. 13:30
Premium

Beslutet: Så ska den nya resursskolan heta

Nu öppnar ansökan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-12-04 KL. 13:30
Värvar anfallare från lokalkonkurrent
Premium | NYHETER 2025-12-04 KL. 10:57
Då flyger försvarets gran över stan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.