Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2023-11-11 KL. 11:00

Sång för pojkar ska locka fler till körer

Av Malin Söderlind

Gosskören i Kungsbacka kyrka är anpassad för att killar ska ha roligt med sina röster och sjunga tillsammans i grupp. Det behövs för att killar tenderar att hoppa av blandade körer. Nu satsar även Svenska kyrkan på mer sång för barn över hela landet.

Sång för pojkar ska locka fler till körer
Oscar Ferm, Vilgot Liljered, Ivar Liljered, William Carlén, Vignir Herbjörnsson och Edvin Ingemarsson sjunger i gosskören tillsammans med Axel Sandberg som inte är med på bild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Barn sjunger för lite idag. Det är tråkigt, för sången ger så mycket, särskilt när man gör det tillsammans. Forskning visar att körsång minskar stress, vi integreras med varandra, det hjälper till med lärandet och förmågan att uttrycka sig, förklarar Ulrika Hjertén Åberg, organist och körledare i Kungsbacka kyrka.

På riksnivå har Svenska kyrkan startat uppropet Sång igång. De har tagit fram ett häfte med 20 vanliga svenska sånger och erbjuder samarbete med skolor för att få barn att sjunga mer både i skolan och i körer.

– Vi behöver hjälpas åt att uppmuntra barn att sjunga mer i skolan och i vardagen eftersom barn sjunger mindre generellt. Vi kan komma till skolan och hjälpa till med sång, erbjuder Ulrika.


Många körer i närområdet

Församlingarna i kommunen har många körer med olika inriktning. För nybörjare som behöver extra trygghet för att våga, barnkörer, kvinnokörer, manskörer, blandade körer och körer som kan framföra avancerade verk.

Gosskören i Kungsbacka startade för drygt fyra år sedan och just nu är det sju pojkar som deltar.

– Det bästa är att sjunga och när vi har framträdande, säger William Carlén som är sju år gammal och snart har varit med i gosskören i två år.

Carl Envik-Markman och Ulrika Hjertén Åberg leder gosskören i Kungsbacka kyrka. De hoppas att fler vill vara med och sjunga i kör.

Ulrika Hjertén Åberg och Carl Envik-Markman, som tillsammans leder gosskören gör anpassningar för just killar.

– Vi börjar med fika och lek och sedan håller vi ett högt tempo och tänker på att de ofta är tävlingsinriktade. Vi vill få till en trend där det är naturligt för killar att åka till en kör. Hade alla varit körsångare, så hade vi inte haft några krig, säger Ulrika.

Att färre killar deltar i körsång märks i rekryteringen bland vuxna, där det ofta är betydligt fler kvinnor i körerna.

– Bland det vi i körsammanhang lär ut är att använda den rösten vi har tillsammans i grupp. Det är stor skillnad mot exempelvis det barnen kanske har sett i program som Idol där de pressar sina röster till alla lägen, sjunger solo och nästan alltid använder microfon. Vi drar nytta av olikheterna. Barnen har till exempel korta stämband och därför är deras röster ljusare, berättar Ulrika som verkligen vurmar för sångens kraft.



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.