Royne vill donera Hall of Fame till teatern
Av Julia Sandsten Vikberg
160 artister, låtskrivare och andra som berikat musiklivet har fått en hedersplats på Hall of Fame sedan Royne Nilsson invigde den för mer än tio år sedan. Nu vill han donera kulturskatten till Kungsbacka teater.
Royne Nilsson har sedan 2009 instiftat hedersdiplom till artister, låtskrivare, producenter och andra som berikat musiklivet.
Foto: Daniel Blomqvist
Den första att hedras var sångaren och låtskrivaren Alf Robertson år 2009. Sven-Ingvars-medlemmen Sven-Erik Magnusson var den andra. I dag har Royne Nilson instiftat 160 hedersdiplom, uppvaktat mottagaren och gett dem en plats på Hall of Fame.
– Till skillnad från USA har det inte funnits något sådant här i Sverige. Jag tycker att artisterna förtjänar att uppskattas för sina insatser, säger Royne Nilsson, som även driver radioprogrammet Radio Nostalgi.
Hall of Fame har kunnat beskådas i en lokal i Frillesås, men nu ligger allt magasinerat hos Royne.
– Vi slog igen för ett kort tag sedan. Det blev meningslöst att ha öppet under pandemin när vi inte fick ta emot så många gäster. Sedan hade vi ändå växt ur lokalen, säger Royne Nilsson.
Nu vill han donera kulturskatten till kommunen. Dels för att den inte längre ryms i lokelen i Frillesås. Dels för att Royne Nilsson känner att han börjar bli till åren. Men också för att han vill att fler ska få ta del av Hall of Fame. Han tycker att Kungsbacka Teater skulle passa bra för ändamålet.
– Det vore lämpligt att donera museet då det har ett så pass stort värde för kommunen och då tycker jag att Kungsbacka Teater vore en lämplig plats. I foajen till teatern finns en bra exponeringsmöjlighet, det vore ett jättefint ställe för hedersdiplomen, säger Royne Nilsson.
Inget beskedHan skrev till kommunen om sitt erbjudande i början av oktober, men har hittills inte fått något svar. Enligt Heidi Hartman Fondell, kommunikatör på kultur- och fritidsförvaltningen, har processen med att ta sig an frågan precis börjat och något besked om man vill ha Hall of Fame eller inte kan man i nuläget inte ge. Royne Nilsson vet inte vad han annars ska göra med hedersdiplomen.
– Jag vill gärna att det exponeras i Kungsbacka. Det är lyssnare från hela Sverige som lyssnar på Radio Nostalgi så Kungsbacka är redan på kartan och jag vill att Kungsbacka ska stanna kvar på kartan. Annars finns säkert möjligheter i Stockholm eller Göteborg, säger Royne Nilsson.
Läs fler nyheter här