KULTUR & NÖJE 2022-11-30 KL. 18:00

Regionen ändrar kulturstöden

Av Julia Sandstén Vikberg

Det ska bli enklare att söka stöd och de olika konstformerna ska behandlas mer likvärdigt. Från och med 2023 ändrar Region Halland stöden till kulturskapare.

Regionen ändrar kulturstöden
Arkivb

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är efter att man har gjort en utredning av nuvarande stödformer som driftnämnd Kultur och skola har beslutat om att göra ett antal förändringar. En av dessa är alltså att det ska bli enklare att söka de olika stöden och att de olika konstformerna ska ha gemensamma stödformer och bedömningsgrunder. En nyhet är också att professionella fria grupper och organisationer i Halland nu kommer kunna söka ett treårigt verksamhetsstöd för sin kulturverksamhet. Vartannat år kommer det stödet att utlysas.


Tobias Hysén lämnar City
FOTBOLL 2025-12-19 KL. 15:17
Premium

Tobias Hysén lämnar City

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
NYHETER 2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.