Klik venligst
KULTUR & NÖJE 2021-11-27 KL. 15:00

Prisbelönt artist besöker teatern

Av Eric Andersson

På söndag intar folkmusikern Sara Parkman scenen på Kungsbacka teater.
– Musiken blir både superstark och supersvag, säger Sara Parkman om spelningen.

Prisbelönt artist besöker teatern
Sara Parkman spelar på Teatern under helgen. Foto: Frida Edlund

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sara Parkman är en prisbelönt artist som vann årets artist 2017 och året därpå blev hennes album Matriarkerna utsett till årets album. Att placera henne i en specifik musikgenre är svårt.

– Det är en lite egen genre där man inte alltid får det man kanske förväntar sig. I botten är jag en folkmusiker och sedan lägger jag ihop musik som jag själv tycker om att lyssna på, säger Sara Parkman.

Vad publiken på Kungsbacka teater kan förvänta sig av söndagens konsert har hon svårt att svara på. Och det är lite det som är grejen.

– Det är väl därför man går på konserter, för att inte veta riktigt vad som ska hända. Men vi är fem musiker som spelar levande musik, det blir både superstarkt och supersvagt, säger Sara Parkman.

Hon ser fram emot att besöka Kungsbacka. En stad hon spelat i tidigare, men det är länge sedan.

– Jag tror att det är ungefär 15 år sedan sist. Då spelade jag på någon fritidsgård, säger Sara Parkman.


Klik venligst
Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken
NYHETER 2026-05-23 KL. 09:00
Premium

Stor efterfrågan på djurvård – nu växer kliniken

Satsar på fler anställda och dubbelt så stora lokaler

Alliansen försvarar ny modell för bemanning
NYHETER 2026-05-22 KL. 13:15
Premium

Alliansen försvarar ny modell för bemanning

"Låt det här få lägga sig litegrann"

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation
NYHETER 2026-05-22 KL. 12:45
Premium

Svidande kritik mot omsorgens nya organisation

Politikerna oense om central enhet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.