Vilket parti som är duktigast på att paddla kajak lär visa sig på lördag den 13 augusti. Då anordnar Kungsbacka kajak en tävling där vinnaren, förutom äran, vinner ett fint pris.
– Vi gör detta som en rolig grej, det är kul att partierna får tävla mot varandra. Jag vill locka folk att bli intresserade av kajak och även politik, säger Tryggve Ericsson, en av dem som driver Kungsbacka kajak.
Har lagt 50 000 kronor på att hålla djuren borta - nu slog de till igen
När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.