KULTUR & NÖJE 2023-08-30 KL. 19:00

Nu startar tävlingen om att formge idrottspris

Av Julia Sandstén Vikberg

Vill du formge det nya priset till nästa års Kungsbackas mästare? Då kan du delta i konstnärstävlingen som drar igång nu.

Nu startar tävlingen om att formge idrottspris
Dagmar Glemmes eldflamma vann den första konstnärstävlingen. Här är priset på prisutdelningen 2022. Foto: Richard Bloom

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Sedan 1977 har Kungsbacka kommun delat ut priset Kungsbackas mästare, som hyllar idrottsutövare som vunnit ett mästerskap. Tidigare bestod priset av en tenntallrik men sedan 2022 har en halländsk konstnär fått formge priset. Vem formgivaren blir avgörs i en konstnärstävling.

– I den första tävlingen vann Dagmar Glemme. Sedan var det lite pandemi så vi har delat ut hennes pris eldsflamma två år i rad nu. Men nu är det dags för nästa tävling och tanken är att det ska vara en ny tävling varje år, säger Carin Sjöberg, utvecklare föreningsliv på kultur- och fritidsförvaltningen i Kungsbacka.

Kriterier för priset är bland annat att det ska vara tvådimensionellt eller tredimensionellt och inte överskrida 30x30x30 centimeter. Tävlingen pågår mellan 30 augusti och 25 oktober. Konstnärer som är verksamma eller bosatta i Halland kan ansöka. Vinnaren utses av en jury som består av representanter från Kungsbackas kultur- och fritidsförvaltning. Priset delas sedan ut till Kungsbackas mästare på Kungsbackagalan den 11 maj.



Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök
NYHETER 2025-12-02 KL. 11:50
Premium

Nya p-regler på Kungsmässan efter nattligt stök

Ska ge bättre flöde under dagtid och stoppa nattligt stök

TV-klipp och nyheter

Mästarna tappar stjärnan
HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Premium

Mästarna tappar stjärnan

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året
NYHETER 2025-12-01 KL. 20:15
Premium

Succé för familjeföretaget – säljer miljoner liter tvål om året

Det startade i en villakällare på Hammerö för 50 år sedan

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt
NYHETER 2025-12-01 KL. 19:00
Premium

Bygglov har blivit enklare – men inte enkelt

Mer ansvar läggs på fastighetsägaren

Stor intervju med FBK:s nya ordförande:
BANDY 2025-12-01 KL. 18:00
Premium

Stor intervju med FBK:s nya ordförande: "Det är den stora grejen"

✔ Hallfrågan ✔ Varför hon fastnade för sporten ✔ Vad Vildblomma främst vill bidra med

Sporten i korthet
SPORT 2025-12-01 KL. 11:24
Premium

Sporten i korthet

Dags för årets influensa:
NYHETER 2025-12-01 KL. 07:15
Premium

Dags för årets influensa: "Många kommer insjukna"

Risk att toppen kommer runt jul och nyår

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget
NYHETER 2025-11-30 KL. 17:45

Äntligen inflyttning i nya huset vid torget

"Har verkligen varit nedräkning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-12-02 KL. 09:00
Mästarna tappar stjärnan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Pantsatte huset – nu gör Johnnys företag stor succé

Han pantsatte sitt hus när satsningen inleddes. Johnny Wallerman trodde stenhårt på affärsidén och det visade sig att han hade helt rätt. Nu siktar hans företag Selectric Sverige AB mot en omsättning på över en halv miljard kronor. – I början satt vi hemma, vi hade inte råd med lokaler. Men vi såg hela tiden potentialen.