KULTUR & NÖJE 2022-11-11 KL. 08:00

Musikaliskt samarbete om Messias

Av Kristian Alm

I 280 år har körverket framförts vid juletid. På söndag är det dags för kungsbackasångare förstärkta med trumpetare och stråkar att ta sig an Händels Messias.

Musikaliskt samarbete om Messias
Cecilia vokalensemble och Kungsbacka motettkör samarbetar om Messias.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det är de två körerna Cecilia vokalensemble som leds av Ulrika Hjertén Åberg och Kungsbacka motettkör med dirigenten Majvor Ingemarsson i spetsen som gått samman om det mäktiga körverket.
För att göra Messias rättvisa är körerna förstärkta med trumpetare och stråkensemblen Klarakvartetten från Göteborgsoperan.


Stråkar från Göteborgsoperan ackompanjerar kören.


– Vi sjöng Messias även förra året, men har lagt till en sats och gör det lite annorlunda, berättar Ulrika Hjertén Åberg.
De sjunger Messias på svenska.
– Ja, vi tycker det är så fint att kunna sjunga oratoriet på vårt eget språk!
Konserten på söndag i Kungsbacka kyrka omfattar dock bara hälften av originalverket, och tar runt en timme.


Engagemanget är stort.


Messias uppfördes första gången vid en välgörenhetskonsert i Dublin den 13 april 1742. Det blev omedelbart en stor framgång och Händel uppförde det årligen fram till sin död till förmån för Londons barnsjukhus.
På julkonserter framförs ofta enbart den första delen av oratoriet plus den mycket kända Hallelujakören.
Konserten startar klockan 18 och är gratis.






En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.