KULTUR & NÖJE 2022-09-22 KL. 18:00

Monica Robertson släpper nytt personligt album

Av Julia Sandstén Vikberg

På lördag släpper Monica Robertson en ny skiva. Det blir ett personligt album med enbart egenskrivet material om hennes liv.
– Jag har tidigare gjort tolkningar av låtar av min tidigare min man, Alf Robertson som är död, men det kändes viktigt att gå vidare, säger hon.

Monica Robertson släpper nytt personligt album
Monica Robertson släpper ny skiva på lördag. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Jag har tidigare gjort tolkningar av låtar av min tidigare min man, Alf Robertsson som är död, men det kändes viktigt att gå vidare, säger hon.
Monica Robertson släpper albumet, som är hennes sjätte, på lördag då hon och Lalla Hansson ska spela på Hasses Loge i Frillesås. Monica Robertson har skrivit låtarna själv men har skapat en del av musiken i samarbete med andra musiker. Enligt Robertson skiljer sig detta album från de tidigare.
– Det är väldigt personligt, det handlar om vad som hänt i mitt liv och vad som händer omkring mig nu, säger hon.
Hennes tidigare album har innehållit många tolkningar av låtar av musikern Alf Robertson, hennes tidigare make som dog 2008, men så blir inte den nya skivan.
– Det känns viktigt att våga ta det här steget och stå på egna ben. Jag kommer fortfarande jobba med hans låtar och spela dem, men målet är att köra mer av mitt eget, säger Monica Robertson.
Det nya albumet handlar som sagt om hennes eget liv. Monica Robertson berättar att hennes tillvaro har förändrat drastiskt det senaste året.
– Mina barn har vuxit upp och flyttat hemifrån, vilket var jättejobbigt. Vi har varit väldigt tajta sedan Alf gick bort så det är lite svårt nu när de står på sina egna ben. Sedan sålde jag mitt hus och flyttade och då kom kärleken in i mitt liv. Nu när mina barn är flygfärdiga kändes det rätt. Han och jag håller nu på att bygga ett hus som vi ska flytta in i snart, säger Monica Robertson.


Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

Tränarens kritik trots jättevändningen
2025-09-18 KL. 08:14
Premium

Tränarens kritik trots jättevändningen

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"
Premium | HANDBOLL 2025-09-17 KL. 21:10
En galen premiärvändning av Aranäs

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.