KULTUR & NÖJE 2022-09-22 KL. 18:00

Monica Robertson släpper nytt personligt album

Av Julia Sandstén Vikberg

På lördag släpper Monica Robertson en ny skiva. Det blir ett personligt album med enbart egenskrivet material om hennes liv.
– Jag har tidigare gjort tolkningar av låtar av min tidigare min man, Alf Robertson som är död, men det kändes viktigt att gå vidare, säger hon.

Monica Robertson släpper nytt personligt album
Monica Robertson släpper ny skiva på lördag. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

– Jag har tidigare gjort tolkningar av låtar av min tidigare min man, Alf Robertsson som är död, men det kändes viktigt att gå vidare, säger hon.
Monica Robertson släpper albumet, som är hennes sjätte, på lördag då hon och Lalla Hansson ska spela på Hasses Loge i Frillesås. Monica Robertson har skrivit låtarna själv men har skapat en del av musiken i samarbete med andra musiker. Enligt Robertson skiljer sig detta album från de tidigare.
– Det är väldigt personligt, det handlar om vad som hänt i mitt liv och vad som händer omkring mig nu, säger hon.
Hennes tidigare album har innehållit många tolkningar av låtar av musikern Alf Robertson, hennes tidigare make som dog 2008, men så blir inte den nya skivan.
– Det känns viktigt att våga ta det här steget och stå på egna ben. Jag kommer fortfarande jobba med hans låtar och spela dem, men målet är att köra mer av mitt eget, säger Monica Robertson.
Det nya albumet handlar som sagt om hennes eget liv. Monica Robertson berättar att hennes tillvaro har förändrat drastiskt det senaste året.
– Mina barn har vuxit upp och flyttat hemifrån, vilket var jättejobbigt. Vi har varit väldigt tajta sedan Alf gick bort så det är lite svårt nu när de står på sina egna ben. Sedan sålde jag mitt hus och flyttade och då kom kärleken in i mitt liv. Nu när mina barn är flygfärdiga kändes det rätt. Han och jag håller nu på att bygga ett hus som vi ska flytta in i snart, säger Monica Robertson.


TV-klipp och nyheter

Lek i skogen på Fritidshemmens dag
2026-05-12 KL. 18:15
Premium

Lek i skogen på Fritidshemmens dag

Aranäsprofilen ser ut att lämna
2026-05-12 KL. 17:30
Premium

Aranäsprofilen ser ut att lämna

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades
FOTBOLL 2026-05-12 KL. 07:25
Premium

Stor intervju: Gustav Lundgren efter att VM-drömmen krossades

✔ Stödet efter skadan ✔ Pappans bortgång ✔ "Det var inte min sista landskamp"

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur
NYHETER 2026-05-11 KL. 19:00
Premium

Paret vill göra den sanka ängen till ett paradis för djur

En vattenspegel ökar mångfald och minskar utsläpp

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska
NYHETER 2026-05-11 KL. 18:00
Premium

Havet mår inte bra – så kan utsläppen minska

Alla krafter måste samverka för att få bort näringssalter

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar
NYHETER 2026-05-11 KL. 11:45
Premium

Vill slippa överklaganden – köper kritikers gårdar

Miljoner satsas inför Dagabs jättesatsning

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-05-11 KL. 11:12
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-12 KL. 18:15
Lek i skogen på Fritidshemmens dag
Premium | HANDBOLL 2026-05-12 KL. 17:30
Aranäsprofilen ser ut att lämna
Premium | SPORT 2026-05-12 KL. 14:45
Första pusselbiten på plats i lagbygget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.