KULTUR & NÖJE 2024-09-06 KL. 08:15

Mamma Mia – nu blir det utomhusbio igen

Av Julia Sandstén Vikberg


På lördag är det återigen dags för det populära konceptet med utomhusbio i Kungsbacka. Det blir "Mamma Mia!" som visas på en stor bioduk i Badhusparken.

Mamma Mia – nu blir det utomhusbio igen
Det har kommit många besökare de tidigare gångerna det har anordnats utomhusbio i Badhusparken. Foto: Monika Hamrin

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Utomhusbion skulle egentligen ha ägt rum i augusti men fick då skjutas fram grund av stormoväder. Det nya datumet blir lördag, 7 september, och då blir det förhoppningsvis betydligt bättre väder.

– Det verkar bli pangväder. Än så länge ser det i alla fall ut som att det blir strålande sol, säger Joel Georgy, ansvarig för evenemangsfrågor på föreningen Kungsbacka Innerstad, när Norra Halland pratar med honom på torsdagen.

Föreningen har anordnat utomhus i Badhusparken under sommaren de senaste åren och enligt Joel Georgy brukar det vara populärt.

– Det har tidigare varit mellan 500 och 1000 personer i Badhusparken. Det har varit fullt vid alla tillfällen. Än så länge när vi har kört det har det varit strålande sol, säger han.

Evenemanget är gratis att delta i.

– Det är bara att ta med sin egna stol eller picknickfilt, men helst stol. Många tar sina picknickfiltar med de tar upp fem gånger fem meter, då får man gärna vara några stycken på den filten, säger Joel Georgy.

Glassboden i parken kommer att vara öppen och det kommer även att finnas popcornförsäljning på plats. Evenemanget startar 18.00 med lite musik i parken och filmen startar 20.30.



Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val
NYHETER 2026-08-06 KL. 18:00
Premium

Valexpertens hektiska år – forskar om svenskarnas val

"Opinionsbildning sker hela tiden"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.