KULTUR & NÖJE 2024-11-26 KL. 12:27

Kungsbackabor på scenen i nästa års Mello

Av Ronny Karlsson

Två stycken Kungsbackabor finns med i Melodifestivalen 2025. Det stod klart när alla artister presenterades under tisdagen.

Kungsbackabor på scenen i nästa års Mello
Det blir Kungsbackakoppling i nästa års Melodifestivalen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om Arvingarna som återigen är med i den stora tävlingen. I bandet spelar bröderna Kim och Tommy Carlsson, både boende i Kungsbacka sedan många år.

Arvingarna var med för första gången redan 1993 och gjorde då stor succé med "Eloise" som blev en stor hit, och även startskottet för bandets långa framgångsrika karriär.

1 mars ställer sig bandet på scenen i Jönköping när det är dags för den femte deltävlingen och låten heter denna gång "Ring baby ring".

Den är skriven av Stefan Brunzell och Thomas G:son, och den sistnämnde är en av de mest framgångsrika låtskrivarna i Melodifestivalens historia.

I deltävlingen ställs Arvingarna bland annat mot bland annat Saga Ludvigsson och tidigare modellen Victoria Silvstedt.



Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-09-20 KL. 19:17
Tog tre viktiga poäng efter drömstart

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.