KULTUR & NÖJE 2021-11-24 KL. 11:00

Kristina jagar oknytt med kameran

Av Ann Kristin Ekman

– Det finns så mycket troll i skogen där jag bor att jag inte vågat gå i den om de varit riktiga!
När Kristina Eriksson ger sig ut med kameran ser hon verkligheten på ett annorlunda sätt.

Kristina jagar oknytt med kameran
Kristina Eriksson. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fotograferat, det har Kristina Eriksson gjort sedan hon var elva år gammal.
– Då fick jag min första kamera, en Instamatic. Jag vet inte exakt vad som blev den första bilden, med det var från en resa till Härjedalen.

I dag är Kristina sedan många år tillbaka aktiv i Kungsbacka fotoklubb. Och även om hon fortfarande gärna fotograferar naturen som den är, har hon också dragits mer och mer till konstfotot.
– Det är roligt när det man gör blir en bild och inte bara en avbildning, säger hon.
Inte minst letar hon efter troll. Bilden hon har med i konstsalongen är till exempel en kraftigt överexponerad bild av en trädstam med mängder av knutar och knotor, som hon sedan gjort om till svartvitt.
Andra gånger underexponerar hon bilderna hon tar, för att få fram de effekter som hon är ute efter, till exempel ett par ögon som tittar fram under en stubbe. Merparten av arbetet görs alltså redan i fotoögonblicket.
– På ett sätt kan man säga att det är misslyckade bilder. Men om jag inte hade jobbat på det sättet, så hade man inte kunnat se trollen.

Själv ser hon till stor del naturen i bilder, redo att fånga med kameran. Men det har varit en lång väg att kommma dit.
– Jag har ju hållit på länge, tagit 100 000-tals bilder, gått på utställningar och museer.
Kameran är också ständigt med.
– Jag känner mig naken om jag går ut utan den, säger Kristina Eriksson.


Trollen i trädet.



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.