Det var Jazz i Toppklazz när det anordnades välgörenhetskonsert på Kungsbacka teater. Det hyllade bandet Sir Bourbon Dixieland Band samt sångerskan Johanna Hjort och pianonestorn ”Svenna” Dahlberg intog scenen inför en entusiastisk publik.
Foajén till Kungsbacka teater fylldes med en jazz- och musikälskande publik inför söndagens konsert som gick under namnet Jazz i Toppklazz. Det var Sir Bourbon Dixieland Band som skulle spela tillsammans med Johanna Hjort, på sång, och ”Svenna” Dahlberg, på piano.
För vissa i publiken var bandet det stora dragplåstret och många hade sett dem spela flera gånger tidigare. Många var också där bara för jazzmusiken. Konserten var dessutom en välgörenhetskonsert, som hålls varje år och som de senaste åren har haft Röda korset som arrangör och så även i år. Pengarna som drogs in ska gå till Röda Korsets allmänna konto i Stockholm för utdelning där det behövs.
Lokala partiledare intervjuas inför valet
Lokala partiledare intervjuas inför valet
Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.



