KULTUR & NÖJE 2021-11-05 KL. 16:00

Flashmob på torget

Av Christina Nordwall

Helt plötsligt dök ett gäng Halloween-utklädda ungdomar upp och gjorde en flashmob på Kungsbacka torg.

Flashmob på torget
Dansande ungdomar gjorde flashmob på Kungsbacka torg. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Novembermörkret hade sänkt sig över torget vid halv åtta på torsdagskvällen. Då började plötsligt rök att pumpas ut och olikfärgade lampor att lysa. Under tystnad dök ett 20-tal ungdomar i Halloweenklädsel upp och började sedan att dansa loss till Michael Jacksons Thriller. När låten var slut försvann ungdomarna snabbt under tystnad.
Det var Ung i Kungsbacka och Kulturskolan som gemensamt låg bakom flashmoben som fick torget att pulsera för en stund.
– Det är 22 ungdomar i åldrarna 12–19 år som älskar att dansa. Anna Karlsson från Kulturskolan och jag gick ut med en fråga om vilka som ville vara med, i tisdags samlades vi och gjorde koreografi. Vi har också med oss två ungdomar som är stylister eftersom vi har Halloweentema, säger Johan Economidis, ungdomskonsulent på Ung i Kungsbacka.

Fotnot. En flashmob, blixtdemonstration, är när en grupp människor plötsligt samlas på en offentlig plats, gör någonting oväntat en kort stund för att sedan skingras och försvinna.


Läs fler nyheter här




I kväll rusar elpriset
NYHETER 2026-09-22 KL. 14:00

I kväll rusar elpriset

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”
NYHETER 2026-09-21 KL. 20:00
Premium

Prisade deckarförfattaren: ”Kungsbacka är hemma för mig”

Berättar om: • Historiska kriminaldramat • Varför sekelskiftet fascinerar • Besöket på teatern

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.