KULTUR & NÖJE 2022-05-11 KL. 11:50

Fångar legendarer under promenad

Av Christina Nordwall

Det är ”raidhour” och utanför Villa Solbacka har ett 20-tal personer samlats. Ikväll finns chansen att fånga legendariska Pokémon.
– Vissa Pokémon måste man vara flera för att fånga, tanken med det är att man ska samarbeta, säger Malin Börjesson som i stort sett dagligen spelar Pokémon GO.

Fångar legendarer under promenad
Nicholas, Malin, Erik, Johan, Oscar och Oskar på väg till ett av "gymmen" i Kungsbacka. Foto: Christina Nordwall

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Pokémon GO sker genom att man letar Pokémon-figurer på verkliga platser, till exempel ute på stan, och fångar dem med hjälp av sin smarta telefon. Det finns flera varianter av spelet, det går att spela ensam eller i grupp och möjlighet finns också att byta Pokémon med varandra.
– Ikväll när det är ”raid” håller vi på i cirka en timma och går från gym till gym som det kallas. När vi väl hittar ett gym och är inne i det blir det match och vi hjälps åt med att fånga Pokémon, säger Malin.

Onsdagar
Spelet startade år 2016 världen över och i Kungsbacka har man samlats sedan dess.
– Vi är flera som är här idag som varit med sedan början. Ingen kände varandra från början. Vissa kommer till och andra försvinner. Vi har varit allt mellan tre och över 40 personer och det är alla åldrar. Vissa har flera telefoner och flera konton, säger Malin.
Varje onsdag kl 18 året runt samlas man vid Villa Solbacka och går sedan mot Skansen. På vägen fångas Pokémon. Tystnaden och svepandet på mobilen i själva matchögonblicket byts snart till tjo, tjim och småprat i väntan på att nya Pokémon ska kläckas.
– Alla har olika mål med spelet, vissa vill ha alla Pokémon, vissa har man redan. Det som är bra är att det är ett snällt spel, det är engagerade människor som går ut och går, samarbetar och hittar vänner, säger Malin.

Facebookgrupp
I Kungsbacka är det många som spelar Pokémon GO, förutom ”raider” finns det bland annat tretimmars ”community”-dagar en gång per månad. Det finns en chatt där man kan ställa frågor och en Facebookgrupp. Och även om man spelar ofta är det ingen risk att man blir färdig med spelet.
– Det blir mycket nytt bara man kommer till en annan stad eller annat land. Det kommer också nya Pokémon hela tiden och bara här i Kungsbacka finns det väldigt många gym, säger Malin Börjesson innan hon och resten av gänget vandrar vidare mot nästa för att fånga fler legendarer.



Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
NYHETER 2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

Avslöjar: Aranäs open pausas
HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

Örn blev påkörd av tåget
NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Premium

Örn blev påkörd av tåget

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.